AKTUALNOŚCI

Budżet obywatelski Krakowa – wyniki

Krakowski magistrat podał wyniki głosowania do budżetu obywatelskiego. Zwycięża zagospodarowanie okolic zbiornika Bagry.

Mieszkańcy Krakowa projekty do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mogli zgłaszać przez cały marzec. Łącznie wpłynęło 587 propozycji. Po weryfikacji formalno-prawnej, protestach i odwołaniach na kartach do głosowania znalazło się 319 projektów – 111 ogólnomiejskich i 218 dzielnicowych. Pula budżetu wyniosła 12,145 mln zł. 10 mln złotych przypadło na zadania ogólnomiejskie. O wysokości sumy przeznaczonej na zadania dzielnicowe decydowały poszczególnych władze dzielnic. Najwięcej do dyspozycji mieli mieszkańcy Prądnika Białego – 400 tys. zł. Rada Dzielnicy Bieńczyce zdecydowała się natomiast nie organizować budżetu obywatelskiego.

Głosowanie trwało od 17 do 30 czerwca, a krakowianie oddali ponad 32 tysiące głosów. Ponad jedna czwarta z nich okazała się nieważna ze względu na brak na formularzach imienia i nazwiska, błędny pesel, niepodanie dzielnicy czy wpisanie złego numeru projektu.

Urzędnicy przedstawili na razie jedynie liczbę głosów, które uzyskały poszczególne projekty. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone do 31 lipca, po podpisaniu przez Prezydenta Miasta Krakowa zarządzenia dot. projektów ogólnomiejskich oraz po podjęciu przez Rady Dzielnic odpowiednich uchwał.

Zbiornik Bagry | fot. Mateusz Giełczyński | Wikimedia Commons | lic. CC BY-SA 3.0

Największą popularność w części ogólnomiejskiej uzyskał projekt pn. „Zalew Bagry – zagospodarowanie”. Propozycję tę wskazało ponad 13 tysięcy mieszkańców Krakowa. Projekt o wartości 3 mln zł zakłada rewitalizację wschodniej części zalewu i przystosowanie jej do całorocznego wykorzystania. Powstać ma m.in. ciąg pieszy, oświetlenie, toalety, przebieralnie i inne elementy małej architektury. Na drugim miejscu z 7,7 tys. głosów znalazł się projekt „100 drzew dla każdej dzielnicy”. Trzecie miejsce przypadło dla kolejnego zielonego projektu – „Łączymy Parki Krakowa – z dzielnicy I, IV, V, VI, VII do Ojcowa”.

Poniżej przedstawiamy projekty, które zajęły pierwsze miejsca w kategorii dzielnicowych:

Dzielnica Nazwa projektu
Stare Miasto Usiądź i odpocznij – ławki dla Dzielnicy I
Grzegórzki Ogólnodostępny plac zabaw przy Gimnazjum nr 7
Prądnik Czerwony Ogród pochłaniający zanieczyszczenia
Prądnik Biały Drzewa i ich rozwój
Krowodrza Zielona Krowodrza
Bronowice Bezpieczny chodnik ul. Balicka
Zwierzyniec Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na Bielanach
Dębniki Zielona Aleja Twardowskiego
Łagiewniki-Borek Fałęcki REKREACJA- EDUKACJA-INTEGRACJA w Parku Solvay
Swoszowice Remont chodnika przy ul. Taklińskiego w Krakowie
Podgórze Duchackie Mini siłownia na otwartym powietrzu na os. Piaski Nowe
Bieżanów-Prokocim Ogród pochłaniający zanieczyszczenia
Podgórze Ratownicy WOPR nad Bagrami
Czyżyny Zadbajmy o Lasek Łęgowski!
Mistrzejowice Odetchnij – Oświecenia Park
Wzgórza Krzesławickie Budowa chodnika w okolicy Zielonego Skweru “Staw Dworski”
Nowa Huta Jaśniej na Al. Róż

Szczegółowe wyniki – LINK

Więcej informacji o budżetach obywatelskich: