AKTUALNOŚCI

Astana: Stok narciarski w centrum miasta

Kazachstańskie biuro projektowe architekta Shokhana Mataibekova, twórcy wielu projektów obiektów zlokalizowanych głównie w Astanie, zadziwiło świat na tegorocznym konkursie World Architecture Festival (WAF) w Singapurze. Projekt o nazwie Slalom House został nominowany do nagrody w kategorii budynki mieszkalne przyszłości. Wyróżnia się on z dwóch powodów. Po pierwsze nikt do tej pory nie próbował łączyć budynków mieszkalnych ze stokami narciarskimi. Po drugie jest to pierwszy stok narciarski, który powstałby w ścisłym centrum miasta.

Lokalizacja projektu

Lokalizacja Astany, źródło: google maps

Astana to stolica Kazachstanu, zlokalizowana w północnej części kraju. Powierzchnia miasta wynosi 722 km kw. Astanę zamieszkuje 835 tys. osób, co przekłada się na niewielką jak na stolicę kraju gęstość zaludnienia – 1157 os./km kw. Stolica Kazachstanu dotkliwie odczuwa wszystkie wady i zalety klimatu kontynentalnego z mroźnymi zimami na czele. Grudzień, styczeń oraz luty to miesiące, w których średnia temperatura oscyluje w okolicach -15 stopni Celsjusza. Projektanci podkreślają, że takie warunki skutecznie odstraszają obywateli do podróżowania, a fakt, że najbliższe stoki narciarskie są oddalone o 4 godziny drogi, nie ułatwiają podjęcia decyzji o wyjeździe na ferie. Należy podkreślić, że Kazachowie dużą wagę przykładają do sportów zimowych. Władze kraju podjęły chęć organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Ałmaty, ale przegrali z Pekinem. Udało im się za to otrzymać prawo organizacji Zimowej Uniwersjady w 2017 roku.

Slalom House

Slalom House, źródło: theguardian.com

Slalom House, źródło: theguardian.com

Slalom House składałby się z 21 pięter, w których mieściłoby się 421 lokali mieszkalnych oraz partery usługowe. Długość projektowanego stoku narciarskiego wynosi 326 m, zaś szerokość 27 m. Dojazd na szczyt stoku odbywałby się za pomocą zewnętrznych wind. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 70 mln dolarów.

Należy wspomnieć, że stolica Kazachstanu słynie z nietuzinkowych, barwnych budowli. Poniżej zamieszczamy kilka przykładów: