Apel o przyznanie metropoliom pierwszoplanowej roli w polityce kraju

Na zakończenie VII Kongresu Smart Metropolia w Gdańsku opublikowano apel o przyznanie metropoliom pierwszoplanowej roli w polityce kraju.

Samorządowcy z Unii Metropolii Polskich domagają się przyznania metropoliom pierwszoplanowej roli w polityce kraju i rozwoju współpracy z samorządami, bez względu na opcję polityczną. To główne założenia apelu, jaki do rządu skierowali w tym tygodniu prezydenci największych miast Polski oraz szefowie gmin z nimi stowarzyszonych. Pod apelem podpisał się Rafał Dutkiewicz – prezes Unii i prezydent Wrocławia.

Jako przykład samorządowcy podają ustawę metropolitarną, przygotowywaną i przyjętą w poprzedniej kadencji parlamentu. Po zmianie układu sił politycznych w parlamencie przegłosowano utworzenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, rezygnując z wydania rozporządzeń i tworzenia nowych metropolii.

Polityka metropolitalna nie może zmieniać się co kadencję. Dlatego apelujemy także do wszystkich kandydatów na prezydentów największych polskich miast, aby pamiętali o tym po wyborze na te ważne i odpowiedzialne funkcje

– mówił w piątek prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Wystosowany apel zaznacza również konieczność współpracy rządu z samorządami, niezależnie od powiązań politycznych.