Zmieniamy Abrahama – kolejny krok w stronę gdyńskiego woonerfu

Jak planowane zmiany widzi pokolenie młodych architektów? Studenci prezentują swoje koncepcje na przekształcenie odcinka ulicy Abrahama w Gdyni w przestrzeń przyjazną pieszym w ramach konkursu „Zmieniamy Abrahama”.

Spacer ulicą Abrahama z przewodnikiem | fot. Justyna Breś

Gdyńska ulica Abrahama od kilku miesięcy jest obiektem śmiałych planów mających nadać nową jakość jej samej jak i całemu Śródmieściu Gdyni. W budżecie obywatelskim na rok 2017 został bowiem zgłoszony projekt zmiany odcinka ulicy w woonerf – czyli przestrzeń współdzieloną przez ruch pieszy oraz samochodowy, z pierwszeństwem dla tego pierwszego – o czym pisaliśmy na łamach portalu. Po wygranej w głosowaniu do tegorocznego budżetu obywatelskiego autorzy projektu nie spoczywają na laurach i idąc za ciosem, stawiają kolejny krok w stronę pierwszego woonerfu w Trójmieście, ogłaszając konkurs studencki na koncepcję zagospodarowania odcinka ulicy Abrahama.

Konkurs, adresowany do studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i nie tylko, ogłoszono oficjalnie na samym początku grudnia. Jest on zorganizowany przez pomysłodawcę zmian – Łukasza Piesiewicza wraz  ze Stowarzyszeniem Starowiejska / Miasto Wspólne, przy współpracy z Politechniką Gdańską. Razem z konkursem zorganizowano weekendowe warsztaty dla uczestników, podczas których mieli oni okazję odkryć tajemnice ulicy Abrahama, poznać zasady projektowania uniwersalnego uwzględniającego potrzeby osób niepełnosprawnych, spojrzeć na projektowanie ulicy pod kątem woonerfu od strony „technicznej”, a także wziąć udział w konsultacjach ze specjalistami w dziedzinie projektowania. Prace konkursowe będą stanowić podstawę do dyskusji na temat zmian w obrębie ulicy Abrahama z mieszkańcami, najemcami lokali oraz właścicielami nieruchomości. Jeżeli wygrana koncepcja spełni wszelkie wymogi organizatorów, będzie ona mogła być zrealizowana w ramach przekształceń planowo do końca bieżącego roku.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone oficjalnie w najbliższy piątek 10 lutego 2017 r. na wernisażu prac konkursowych w gdyńskim Infoboxie o godzinie 10. Chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, a tymczasem z pracami studentów zapoznać się można na Facebooku projektu Miasto Wspólne oraz pod artykułem.

A jak wy wyobrażalibyście sobie „nową” ulicę Abrahama? Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu internetowym, które wyłoni laureata nagrody publiczności – głosowanie trwa do 9 lutego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, o których poinformujemy wkrótce!


Koncepcja 1:

Koncepcja 2:

Koncepcja 3:

Koncepcja 4:

 

Koncepcja 5:

Koncepcja 6:

Koncepcja 7:

 

Koncepcja 8:

Koncepcja 9: