Urbnews.pl

Zmiany w Prawie Budowlanym wchodzą w życie

W dniu 19 września chodzą w życie zmiany w Prawie Budowlanym oraz kilku innych ustawach, które przyjął zimą parlament. Wśród nich: prostsza legalizacja samowoli budowlanych, mniejsza liczba wymaganych dokumentów i zmiany na liście obiektów wymagających wyłącznie zgłoszenia.

Mniej dokumentów, mniej formalności

Inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę będzie dołączał tylko część obecnego projekt budowlanego: zagospodarowania terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu) i projekt architektoniczno-budowlany (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe. Umożliwić ma to szybsze przygotowanie dokumentacji projektowej do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzany na mapie do celów projektowych. Zawierać ma:

Projekt architektoniczno-budowlany zawierać będzie:

projekcie technicznym znajdować ma się opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna oraz inne opracowania projektowe. Projekt techniczny nie będzie zatwierdzany i przedkładany do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Będzie musiał być zgodny z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. W jego zakres wejść ma:

Do wniosku o pozwolenie na budowę będą dołączane trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektonicznego – budowlanego. Po jednym egzemplarzu zatwierdzonych projektów otrzymają: inwestor, organ administracji architektoniczno-budowlanej oraz organ nadzoru budowlanego. Zamiast projektu technicznego przy składaniu obiektów wystarczy oświadczenie projektanta i projektanta sprawdzającego o sporządzeniu projektu technicznego przed przystąpieniem do robót budowlanych

Biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, automaty paczkowe, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie będą wprost w ustawie zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. Uzupełniono katalog robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę, a wymagających zgłoszenia o naziemne tarasy przydomowe o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2. Z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę jak i zgłoszenia, zostały zwolnione m.in. tarasy przydomowe o powierzchni zabudowy do 35 m2. Zdecydowano się zwolnić z pozwolenia na budowę wszystkie oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę, bez względu na to, czy są to oczyszczalnie przydomowe czy też nie.

O pozostałych szczegółach pisaliśmy przy okazji prac w Parlamencie. Lista obiektów, dla których wystarczyć będzie zgłoszenie dostępna jest również pod artykułem.

Łatwiejsza będzie budowa oraz rozbiórka budynków i budowli zlokalizowanych na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej. Część dotyczące rozbiórek nie będzie dotyczyła jednak obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską. Także zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dotyczą m.in. stref zamkniętych.

Decyzja bez wzoru i bez możliwości uchylenia po ponad 5 latach

Od soboty organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą stosować dotychczasowego wzoru decyzji o pozwoleniu na budowę, określonego w rozporządzeniu. Decyzja będzie wydawana zgodnie z wymogami określonymi w Kodeksie Postępowania Administracyjnego, bez określonego wzoru.

Zmienią się również reguły dotyczące uchylania pozwoleń na budowę. Na podstawie obecnych przepisów decyzję można uchylić w dowolnym czasie. Według nowych regulacji decyzja o pozwoleniu na budowę nie zostanie unieważniona, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło ponad 5 lat.

Tak samo decyzja o pozwoleniu na użytkowanie nie będzie mogła być unieważniona, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym stała się ostateczna.

Drobne zmiany doprecyzowujące obejmą również ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących

Legalizacja (starszych) samowoli budowlanych

Właściciel uniknie opłaty legalizacyjnej jeśli zgłosi do nadzoru budowlanego ponad 20-letnią samowolę budowlaną. Warunek? Przedstawić będzie musiał ekspertyzę techniczną, potwierdzającą możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Nie będzie można wszcząć uproszczonego postępowania legalizacyjnego, jeśli przed 19 września 2020 r. dla samowoli budowlanej wydany zostanie nakaz rozbiórki. Zdaniem Ministerstwa jest to zmiana, która zachęci właścicieli do zgłaszania nielegalnych obiektów. A takich może być aktualnie nawet 500 tysięcy.

Uproszczona procedura legalizacji pozwolić ma również na włączenie wielu samowoli budowlanych w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie, a także w system wymiany „kopciuchów” poprawiając jakość powietrza.

Lista obiektów, które będą mogły powstać bez decyzji o pozwoleniu na budowę – na podstawie zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej

 

 

Exit mobile version