AKTUALNOŚCI

Zielona dzielnica SILO powstanie pod Jaworznem

Brytyjski deweloper planuje budowę pierwszej zielonej dzielnicy w Jaworznie. Wśród zalet wymieniane są łatwy transport publiczny, mądra gospodarka odpadami, niskoemisyjna energia i budynki z ekologicznych materiałów.

Plan Eko-dzielnicy SILO w Jaworznie Horizone Studio

Plan Eko-dzielnicy SILO w Jaworznie | graf. Horizone Studio

SILO ma być pierwszym w Polsce “zielonym” projektem urbanistycznym. Celem jest rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych oraz inicjowanie rozwoju lokalnych społeczności poprzez ekologiczne projektowanie według najnowszych trendów. Architektura SILO przeplatać ma się z terenami zielonymi. Zostaną wydzielone przestrzenie prywatne i ogólnodostępne oraz główne strefy funkcjonalne osiedla, sprzyjające integracji mieszkańców w różnym wieku, tj. wielofunkcyjne place, tereny rekreacyjne, sportowe oraz związane z edukacją i kulturą. Dodatkowym atutem miejsca będzie wykorzystanie istniejących zasobów leśnych i wodnych do celów rekreacyjnych.

Wszystko to powstać ma w otoczeniu zieleni, z ograniczonym udziałem ruchu samochodów, w Jaworznie-Szczakowej. Deweloper posiada tam blisko 20-hektarowy teren po dawnej cementowni, gdzie zamieszkać ma blisko 5 tysięcy mieszkańców. Powierzchnia całkowita budynków wynieść ma 155 tys. m2. Dojazd do dzielnicy zapewnić ma bliskość linii kolejowej, prowadzącej z Krakowa do aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Szczakowa znajduje się bowiem jedynie 15 minut koleją aglomeracyjną od centrum Katowic. Od dworca kolejowego do terenu osiedla jest około 1 km.

Kilkudziesięciometrowe silosy – pozostałość po dawnej cementowni – zostaną zaadaptowane m.in. na nowoczesne centrum wspinaczkowe.  Wokół nich zaplanowano miejski plac oraz wioskę sportową z centrum sportów wodnych i zespołowych. Wzdłuż linii kolejowej natomiast zlokalizowano tory lekkoatletyczne, trasy biegowe i parkour, siłownie oraz strefę pikników sąsiedzkich.

SILO w Jaworznie

SILO w Jaworznie | graf. Horizone Studio

Energia czerpana ma być ze źródeł fotowoltaicznych oraz ze spalania biomasy, powstałej ze ścieków produkowanych przez mieszkańców. Budynki będą wykonane w technologii pasywnej, czyli o znacznie zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Na zielonych dachach zainstalowany będzie system odprowadzania deszczówki, która trafi do lokalnych zbiorników retencjonujących wodę.

Plany zrealizowane mają być na terenie firmy Slag Recycling z Krakowa, należącej do brytyjskiej grupy kapitałowej St. Paul’s Developments. Firma odpowiada m.in. za zagospodarowanie terenów byłej kopalni węgla w Rotherham czy zagospodarowanie terenów w Brookfields. W Polsce znana jest z biurowca Textorial Park czy działań na Księżym Młynie w Łodzi.

Zieloną dzielnicę SILO zaprojektowała pracownia HORIZONE Studio. Realizacja, podzielona na etapy, potrwać ma do 2035 roku.

SILO w Jaworznie | graf. Horizone Studio

SILO w Jaworznie | graf. Horizone Studio

Strona internetowa inwestycji

http://horizone.com.pl/pl/projekty/dzielnica-silo-w-jaworznie
https://silo.plus/