Katowice chcą strefy „tempo 30”. Pojazdy pojadą wolniej

Prezydent Katowic Marcin Krupa chce poprawić jakość życia w mieście. W śródmieściu pojazdy mają poruszać się z prędkością 30 km/h.


Aktualizacja (06.06.2015): Strefa “tempo 30” wprowadzona zostanie 17 sierpnia 2015 roku. W porównaniu z projektem, który przedstawiliśmy w maju różnić będzie on się liczbą ulic gdzie wciąż obowiązywać będą obecne ograniczenia. Wyłączone ze strefy mają być dodatkowo aleja Korfantego, ul. Kościuszki oraz Warszawska. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 150 tysięcy złotych.


Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu oraz poprawić jakość życia mieszkańców. Strefa „tempo 30” obowiązywać ma pomiędzy autostradą A4 od południa, a Drogową Trasą Średnicową od północy. Na zachodzie granicą będzie ul. Francuska, zaś od strony wschodniej ulice Sokolska i Mikołowska. Poza ograniczeniem prędkości władze Katowic planują także umożliwienie ruchu rowerowego w obu kierunkach na drogach jednokierunkowych (podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Gdańsku i Radomiu).

Planowana strefa "tempo 30" w Katowicach. Grafika: UM Katowice

Planowana strefa “tempo 30” w Katowicach. Grafika: UM Katowice

Prezydent Krupa obiecał także likwidację zakazu jazdy rowerem po ulicy 3 Maja oraz Rynku. Ma stać się to jak najszybciej, być może już w przyszłym tygodniu. Mieszkańcy Katowic poruszający się pieszo mogą też liczyć na wprowadzenie priorytetów przy sygnalizacjach świetlnych.