AKTUALNOŚCI

Zakopane: Powstanie Park Kulturowy

Radni Zakopanego podjęli w czwartek uchwałę o utworzeniu parku kulturowego w obszarze Krupówek. Dzięki uchwale rozwiązane mają zostać problemy reklam, handlu obnośnego oraz montowania urządzeń w przestrzeni miejskiej.

źródło: UM Zakopane

Takimi grafikami władze Zakopanego zachęcały do poparcia projektu. źródło: UM Zakopane

Ta uchwała w znacznej mierze poprawi wizerunek Zakopanego. Nie jest ona tek restrykcyjna, jak niektórzy by oczekiwali, ale jest to kompromis godzący oczekiwania przedsiębiorców, turystów i mieszkańców. To dobry początek do uporządkowania Krupówek – powiedział dla portalu tvn24.pl burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula.

Historia parku kulturowego w Zakopanem jest długa i burzliwa. Jak pisaliśmy w marcu, Rada Miasta nie mogła dojść do porozumienia co do wyglądu ostatecznej wersji, w wyniku czego postało wiele różnych projektów. Nowo wybrane władze samorządowe obiecały podjąć na nowo temat ochrony Krupówek. 19 marca 2015 do życia powołano Zespół Roboczego i Zespół Konsultacyjny ds. opracowania projektu uchwały o ustanowieniu parku kulturowego na obszarze ulicy Krupówki. Po dwóch miesiącach prac zespoły były gotowe by przedstawić wstępny projekt. W maju i w czerwcu przeprowadzone zostały konsultacje społeczne dotyczące uchwały.  Uchwała wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku.

Źródło: UM Zakopane

Źródło: UM Zakopane

Park kulturowy jest formą ochrony zabytków. Tworzony jest w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. W Polsce na dzień dzisiejszy funkcjonuje blisko 30 parków kulturowych, w tym dwa w województwie małopolskim: Kotliny Zakopiańskiej oraz obejmujący krakowskie Stare Miasto. Wiosną w życie weszła uchwała dotycząca nowego Parku Kulturowego we Wrocławiu.

tekst: Kamil Suchożebski, Wojciech Wojtowicz