Poznań przygotowuje się na Park Kulturowy

W lutym tego roku, po dwóch latach prac oraz konsultacji z mieszkańcami, przedsiębiorcami i ekspertami, Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę powołującą Park Kulturowy. Teraz miasto przygotowuje wszystkich do wejścia w życie uchwały.

Stare Miasto Poznań

Stare Miasto w Poznaniu

Zapisy zawarte w uchwale pozwolą na lepsze wyeksponowanie zabytkowej zabudowy Starego Rynku, ochronę historycznych budynków i wprowadzenie ładu reklamowego. Granice parku kulturowego wyznaczają ulice: Solna, Wolnica, Małe Garbary, Garbary, plac Bernardyński, Podgórna, Aleje Marcinkowskiego, co ma pozwolić zadbać o najcenniejsze kulturowo obszary miasta. Łącznie strefa obejmuje 35 ulic i ponad 700 lokali.

Dzięki przygotowywanej przez Urząd Miasta uchwale możliwe ma być estetyczne uporządkowanie tego obszaru, w tym skuteczne uporanie się z reklamową samowolą, określenie reguł jednolitego wyglądu ogródków gastronomicznych, miejsc prowadzenia handlu czy zasad renowacji budynków.

Zabroniony będzie handel poza budynkami, z wyjątkiem imprez i uroczystości, a także straganów w podcieniach domów budniczych, przy elewacji Ratusza oraz przeznaczonego na handel pl. Wielkopolskiego. Działalność gastronomiczna poza budynkami możliwa będzie również w trakcie zorganizowanych imprez, a także w postaci ogródków przy lokalach i mobilnych obiektach. Również i te będą jednak polegały pewnym rygorom.

Zakazane będzie rozdawanie ulotek, obnoszenie reklam, nagabywanie osób, stosowanie pojazdów (w tym naczep i rowerów) jako nośnik reklamowy, podświetlanie reklam na rusztowaniach, a także wykorzystywanie ogrodzeń, murów, obiektów małej architektury czy nawierzchni do działań reklamowych.

Zapisy dotyczące parku kulturowego wejdą w życie w marcu

Władze miasta powołały zespół, który prowadzi kampanię promocyjno-informacyjną, organizując indywidualne spotkania z przedsiębiorcami, spacery krajoznawcze, wykłady z ekspertami.  Przykładowo, zespół przygotowujący Park Kulturowy oferuje przedsiębiorcom przygotowanie animacji jak może wyglądać reklama i lokal po wejściu w życie zmian. Zgłoszenie wysłać można na adres [email protected].

Więcej informacji o zmianach zachodzących w stolicy województwa wielkopolskiego przeczytać można na stronach urzędu miasta oraz na dedykowanym profilu na portalu Facebook:

Przypominamy, że od 2011 roku Park Kulturowy działa w Krakowie, od 2014 roku we Wrocławiu, zaś uchwałą z grudnia 2015 roku utworzony został Park Kulturowy w Łodzi. W 2016 roku weszła w życie uchwała dotycząca parku w Zakopanem. Łącznie w Polsce funkcjonuje blisko 40 parków kulturowych.