Robin Robertson: The Long Take

Nominacja do prestiżowej Man Booker Prize i wygrana w brytyjskiej The Goldsmith Prize w tym roku trafiła do wyjątkowej książki. Napisana poezją „The Long Take” porusza wiele problemów urbanistycznych w zupełnie nowatorski sposób.

Przeplata się tu wiele tematów. Zespół Stresu Pourazowego, krajobraz Stanów Zjednoczonych w latach 50. XX wieku, relacje, pamięć, ale przede wszystkim portrety miast. Podróże po trzech z nich: Nowym Yorku, Los Angeles i San Francisco to opowieść o zmieniających się przedmieściach i o tym, jak zmiany te rezonują z doświadczeniami głównego bohatera.

„The Long Take” nazywa wiele problemów współczesnych miast po imieniu i stawia ważne pytania. Czy ciągle możemy nazywać nasze miasta wspólnotami? Czy wciąż rosnące aglomeracje nie przerodziły się w swego rodzaju „złośliwe nowotwory”? Spojrzenie kogoś, kto wraca z wojny i patrzy na te miasta krytycznie to pretekst także dla nas by spojrzeć na nasze własne otoczenie z dystansu.

„Original cities were contained, concentrated social collectives. But Los Angeles is the opposite. Immune to everything but the limits of its host, the city expands at pace – to the edges of its territory: the mountains, its neighbours, the ocean’s verge – an infestation, a carcinoma”.

autorka: Agnieszka Tatarczak