AKTUALNOŚCI

Książka: Le Corbusier – Urbanistyka

Wielkie miasto decyduje o wszystkim: o pokoju, wojnie i pracy.
Wielkie miasta są duchowymi kuźniami, w których wykuwają się losy świata.
Rozwiązania przyjmowane w wielkich miastach dominują też na prowincji: to moda, styl, idee, technika. Dlatego kiedy poradzimy sobie z urbanistyką wielkiego miasta, ocalimy cały kraj.

le-corbusier-urbanistyka-proj-kuba-sowinski-centrum-architektury-2015-12-04

Tymi słowami Le Corbusier otwiera jedną ze swoich dzieł – „Urbanistykę”. Nazywany przez wiele osób ojcem nowoczesnej architektury, czy też często papieżem modernizmu francuski architekt i urbanista swoje teorie chciał przekazać jak największej liczbie osób, by zrewolucjonizować architekturę. Zły stan miast w latach 20. XX wieku zainspirowały Le Corbusiera do napisania kolejnej książki, tym razem traktującej o raczkującej wtedy dziedzinie – urbanistyce. Swoją „Urbanistyką” stworzył – całkowicie zgodną ze znanymi z jego poprzednich pozycji poglądami – wizję miasta dla 3 milionów ludzi.

Jak miałoby wyglądać miasto, w którym mogłoby zamieszkać 3 miliony osób? Corbusier zakładał stworzenie dzielnicy centralnej, składającej się z wysokich wieżowców, ruch samochodowy zostanie rozładowany dzięki 3-poziomowemu systemowi dróg, na przedmieściach zaś miasta ogrody. Całe miasto będzie skomunikowane przy pomocy rozbudowanego systemu transportu szynowego.

Choć każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że istnienie takiego miasta – nawet w dzisiejszych czasach – nie jest możliwe. Dlaczego? Le Corbusier wszystko bardzo konkretnie i szczegółowo zaplanował. Oczywiście, wszystko w ramach stworzenia jak najlepszego miejsca do życia dla ludzi. Miejsca, gdzie człowiek będzie miał miejsce do pracy, życia, wypoczynku w naturze. Wydaje mi się, że nie wziął pod uwagę jednej, niezwykle istotnej rzeczy – ludzie cenią sobie indywidualność i niemożliwe jest stworzenie całego miasta „od linijki”, które odpowiadało by potrzebom trzech milionów mieszkańców. Brak miejsca na genius loci zazwyczaj kończy się katastrofalnie – tak jak w opisywanych przez nas chińskich miastach. Mimo wszystko, książka może być dobrym źródłem inspiracji i przemyśleń, dlatego zdecydowanie polecam jej lekturę.


Urbanistyka
Tytuł oryginału: Urbanisme
Tłumaczenie: Tomasz Swoboda
Opracowanie graficzne, skład i łamanie: Kuba Sowiński i Wojciech Kubiena [Biuro Szeryfy] Redaktor prowadząca: Natalia Cichowska, Aleksandra Stępnikowska
Słowo wstępne Redakcja naukowa: Dorota Jędruch
Nakład: 2000 egz.
ISBN: 978-83-937716-8-4
Sugerowana cena detaliczna: 50 zł