AKTUALNOŚCI

Projekt studium w Poznaniu pod ostrą krytyką

Nasilają się działania mieszkańców sprzeciwiające się przygotowywanemu w Poznaniu projektowi Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Anonimowa grupa związana z poznańskimi anarchistami, ManuFAktura, stworzyła billboard krytykujący politykę przestrzenną miasta.

Na billboardzie, umieszczonym przy ulicy Nowowiejskiego, widać wizerunek Adolfa Hiltera i dygnitarzy pochylonych nad mapami. Zdjęcie uzupełnione jest logiem miasta Poznania oraz opisem dotyczącym studium. Akcja ta związana jest z przygotowaniami stolicy Wielkopolski do uchwalenia nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.

źródło: Kolektyw Rozbrat, Poznań

Tak wyglądał jeszcze wczoraj rano billboard. źródło: Kolektyw Rozbrat, Poznań

...a tak wygląda billboard dziś.

…a tak wygląda billboard dziś. Wczoraj w godzinach popołudniowych billboard zdarto. autor: czytelnik

Największe kontrowersje wzbudzają zapisy dotyczące istniejących terenów zieleni. Część mieszkańców boi się, że uchwalenie projektu spowoduje ich zniszczenie i przeznaczenie pod zabudowę. Kontrowersje wzbudza między innymi obszar Sołacza, będącego częścią zachodniego klinu zieleni. Po wprowadzeniu na jego terenie zabudowy według nowego projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Poznań, powierzchnia terenów zielonych może się znacznie zmniejszyć. W sieci dostępne są prezentacje pokazujące możliwy wygląd obszaru, gdyby ustalenia studium zostały przyjęte: link

Bez tytułu

Wśród innych kontrowersyjnych zapisów w studium znajdują się też zapisy umożliwiające zabudowę Parku Kasprowicza, ogródków działkowych na Łazarzu przy ul. Hetmańskiej i Potockiej, Stadionu AZS-u, Parku Rataje czy ul. Miętowej na obrzeżach Poznania. W tych miejscach proponowana jest zabudowa mieszkaniowa i usługowa. Część mieszkańców niepokoją też plany budowy kolejnych galerii handlowych w mieście.