Paryż planuje posadzić 170 tysięcy drzew

Władze miejskie ogłosiły, że w ciągu 6 lat mają zamiar zasadzić 170 tysięcy drzew w samym Paryżu. Projekt nie dotyczy całej aglomeracji, a jedynie jej ścisłego centrum.

Orędownicy projektu na czele z wicemerem, Christophe Nadajovski, ogłosili w ostatnich tygodniach plan zwiększenia liczby zieleni na terenie Paryża:

Chcemy napisać prawdziwy manifest dla drzew. Nakreślimy krajobraz miasta na kolejne 50-60 lat, czyli średnią długość życia drzewa w mieście”. Jednocześnie punktują zalety wynikające z ich obecności: „(…)Poprawiają jakość powietrza, pochłaniają dwutlenek węgla, łagodzą kontrasty temperaturowe podczas fal upałów. Odgrywają rolę naturalnych klimatyzatorów i są sojusznikiem w walce ze zmianami klimatu.

Zarówno Paryż, jak i inne francuskie miasta borykają się w okresie letnim z ekstremalnie wysokimi temperaturami. W połączeniu z dużym zagęszczeniem zabudowy i ogromną ilością sztucznych materiałów, będącymi głównymi czynnikami w tworzeniu się miejskiej wyspy ciepła, skutki takich temperatur mogą okazać się tragiczne. Tylko w roku 2019, gdy termometry wskazywały aż do 42,6 stopni Celsjusza, we Francji z powodu upałów życie straciło 1435 osób. Niestety o takich informacjach słyszeć będziemy coraz częściej. Z tego też powodu, miasta przyjmują odpowiednie strategie adaptacji do zmian klimatu. Rozwijanie zielonej infrastruktury jest częścią wielu z nich.

Zielona ofensywa

Obecnie w Paryżu rośnie ok. pół miliona drzew, z czego aż 300 tysięcy tylko w Lasku Bulońskim (846 ha, około 1/12 powierzchni miasta). Jedynie 100 tysięcy rośnie wzdłuż paryskich ulic. Emmanuel Gregoire z urzędu miasta zaznacza, że Paryż planuje zrewidować swoje podejście do zieleni miejskiej. Dużą rolę będzie odgrywać ograniczenie wycinek do minimum. Z kolei nowo-realizowane inwestycje mają pozycjonować zieleń i drzewa “w sercu” projektu.

Aby osiągnąć ten ambitny, ze względu na specyfikę Paryża, cel, 100 tysięcy sadzonek powstanie wzdłuż pierwszej obwodnicy miasta. Oprócz tego zaaranżowane zostanie 5 nowych lasów miejskich, 100 ulicznych oaz z zielonymi ścianami na sąsiadujących budynkach, zielone promenady wzdłuż dwóch miejskich kanałów oraz zagęszczona zostanie zieleń wokół stacji metra Stalingrad i Placu Bastylii.

Dla porównania, władze Warszawy chwalą się, że w okresie 2007-2018 zasadziły 300 tysięcy drzew. Warszawa jest miastem powierzchniowo niemal 5 razy większym od stolicy Francji. Od Paryża około trzykrotnie większe powierzchniowo są również m.in. Gdańsk, Wrocław, Kraków czy Szczecin.. Polskie miasta charakteryzują się innym, bardziej ekstensywnym profilem zabudowy, co skutkuje większym udziałem zieleni na terenach nieużytków oraz parków. W kwestii zwiększania udziału zieleni przyulicznej mogą jednak brać przykład z gęściej zabudowanych miast europejskich. Pozostaje nam więc trzymać kciuki za Paryżan w realizacji tego ambitnego projektu!

Źródła: thelocal.fr, today24