Warszawa: Stadion Skry wraca we władanie miasta

W czwartek, 28 stycznia 2021 roku, prezydent m.st. Warszawy poinformował, że sąd apelacyjny podtrzymał wyrok nakazujący wydanie miastu stadionu RKS Skra Warszawa.

Popularny stadion Skry znajduje się na warszawskiej Ochocie. Powstawał tuż po wojnie, w latach 1948-1953. Jego pojemność wynosiła 35 tysięcy osób. Początkowo trybuny miały mieścić głównie amatorów żużlu, jednak tego typu zawody nie przyjęły się w Warszawie. Był obiektem uniwersalnym – mieścił boiska do siatkówki i koszykówki, korty tenisowe, treningowe boisko piłkarskie i tor żużlowy. Posiadał szerokie zaplecze dla zawodników, m.in. hotel, gabinety lekarskie, sale gimnastyczne. Obecnie stadion jest bliski ruiny – ze względu na zły stan techniczny w 2019 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał zamknięcie całej nieruchomości.

Stadion RKS Skra

Tak stadion RKS Skra prezentował się w 2017 roku – jeszcze zanim obiekt zamknął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego | źródło: Robert.danieluk, CC BY-SA 4.0

Spór o władanie

Od 1974 obiektem władało Stowarzyszenie RKS Skra na mocy umowy o użytkowanie wieczyste na 40 lat. W 2014 Klub starał się o przedłużenie umowy jednak Sąd Okręgowy oddalił powództwo. Trzy lata później miasto podjęło próbę ugody, jednak ostatecznie nie doszło to do skutku. W 2018 miasto złożyło pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie o wydanie nieruchomości, a w 2019 Sąd orzekł na korzyść stolicy. Wczoraj Sąd Apelacyjny wydał wyrok o podtrzymaniu orzeczenia I instancji. Oznacza to, że od teraz stadion jest we władaniu m.st. Warszawy.

21 czerwca 2018 r. miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt modernizacji obiektu. Rozstrzygnięcie nastąpiło w październiku. Urząd Miasta informuje, że oprócz konkursu zostały poczynione kolejne kroki, tj. zabezpieczono odpowiednie środki finansowe na realizację I etapu inwestycji.

Plany odświeżenia stadionu

Administrowanie obiektem zostanie powierzone Stołecznemu Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Władze zapewniają, że Stowarzyszenie natychmiastowo przystąpi do porządkowania terenu. Równolegle prace ma dokończyć Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Takie rozplanowanie robót ma zapewnić systematyczne udostępnianie kolejnych części nieruchomości sportowcom i mieszkańcom.

Modernizacja ma przewidywać m.in. budowę stadionu treningowego mającego spełniać wymagania II kategorii IAAF wraz z zapleczem, strefę rekreacyjno-sportową oraz przygotowanie obiektu pod II etap przebudowy. Według informacji podanych na stronie Urzędu Miasta, II etap przewiduje budowę stadionu II kategorii.

Warto przypomnieć, że całkiem niedawno, bo w 2008, pojawiła się już koncepcja przebudowy tego terenu. Pojawił miały się tam m.in. 17-piętrowe apartamentowe. Finalnie, po dużych kontrowersjach, inwestycja nie doszła do skutku

źródło grafiki tytułowej: facebook.com/rafal.trzaskowski