Od czerwca w centrum Brukseli rządzą piesi

Dnia 29 czerwca strefa bez samochodów w Brukseli poszerzona została z 28 do 50 hektarów. Nie licząc Wenecji, jest to największy taki obszar w Europie.

Strefa piesza funkcjonowała dotychczas w sąsiedztwie Rynku. Po zmianach objęty nią został m.in. Boulevard Anspach. Zmiany obejmują także wyznaczenie nowych dróg rowerowych w ramach jezdni. Ruch samochodowy prowadzony jest wokół centrum miasta w układzie pierścieniowym, zaś obrębie centrum zmieniono kierunek wielu ulic jednokierunkowych. W związku ze zmianami uruchomiona została specjalna strona internetowa na której wszyscy zainteresowani mogą prześledzić optymalne trasy przejazdu przez centrum.

Strefa piesza w Brukseli. Kolorem różowym oznaczono dawny zasięg strefy pieszej, a kolorem fioletowym obszar poszerzony w dniu 29 czerwca; źródło: circulatieplan.be

Strefa piesza w Brukseli. Kolorem jaśniejszym oznaczono stan przed 29 czerwca, a ciemniejszym obszar o jaki została poszerzona; źródło: circulatieplan.be

Działania, które podejmuje stolica Belgii mają przemienić centralną część miasta w przestrzeń atrakcyjną do życia oraz przyciągnąć większą liczbę turystów. Rozwiązania wprowadzone zostały na okres 8 miesięcy, jednak jeśli nie wprowadzą one negatywnych skutków przyjęte zostaną na stałe. Od dnia wdrożenia zmian, na ulicach w centrum Brukseli nie nastąpił żaden wypadek śmiertelny.