La Plata – miasto zaplanowane geometrycznie

Geometryczny układ urbanistyczny miasta La Plata z lotu ptaka budzi skojarzenia z układami miast Stanów Zjednoczonych czy Barcelony.

Historia miasta La Plata rozpoczęła się w roku 1880, gdy Buenos Aires stało się stolicą Argentyny. Miasto zostało sfederalizowane, zaś prowincja straciła swą stolicę. Jesienią roku 1882 oficjalnie założono nowe miasto, które spełnić miałoby te funkcje. Zaplanowane je zgodnie z wizją urbanisty Pedro Benoita.

La Plata | grafika: laplata.gov.ar

La Plata | grafika: laplata.gov.ar

Układ ulic miasta rozłożony jest na planie kwadratu, zaś kwartały na obszarze całego miasta zajmują podobną wielkość. Ulice (Calle) przecinają się pod kątem prostym i numerowane są kolejno od północnego-wschodu oraz od północnego-zachodu. Co szósta z ulic ma formę alei (Avenida) jest szersza i pełni funkcję ponadlokalną. Na skrzyżowaniach alej ulokowano skwery oraz parki miejskie. Geometryczną siatkę ulic miasta przecinają pod kątem 45% aleje Diagonal.

Wzdłuż osi fundamentalnej zlokalizowane są teatry, muzea, kościoły oraz obiekty administracyjne. Na większość z tych ostatnich rozpisane zostały konkursy architektoniczne. Znajdują się tu najwyższy kościół Argentyny oraz Curutchet House Le Corbusiera, powstały w połowie XX wieku. W centrum miasta jeszcze w XIX wieku założono uniwersytet.

W północno-wschodniej części miasta ulokowany został główny teren zielony, w ramach którego działa między innymi ogród zoologiczny i hipodrom. Głównymi ulicami pełniącymi funkcję centrum usług zostały Calle 8, Calle 12, Diagonal 74 i Diagonal 80.

Widok satelitarny na miasto La Plata

Widok satelitarny na miasto La Plata

Miasto słynie z dużej ilości drzew zasadzonych wzdłuż ulic i na skwerach. Nazywane jest przez to miastem lip (“la ciudad de los tilos”). Innym charakterystycznym elementem jest duża liczba symboli nazwiązujących do wolnomularstwa, gdyż zarówno założyciel Rocha jak i urbanista Benoit prawdopodobnie byli masonami. La Plata było pierwszym miastem Ameryki Południowej, które otrzymało oprawę oświetleniową.

W latach pięćdziesiątych XX wieku miasto zmieniło nazwę na Eva Peron City na cześć zmarłej żony argentyńskiego prezydenta. Nowa nazwa funkcjonowała jedynie przez trzy lata, po czym powrócono do historycznej nazwy.