Książka: Filip Springer – Księga Zachwytów

O Filipie Springerze każdy słyszał, wielu także i czytało. Dla wielu osób jest on „naczelnym” krytykiem polskiej przestrzeni; głosem przewodnim debaty o jej jakości. Trzeba przyznać – nikt nie potrafi tak porywająco pisać o polskiej przestrzeni jak Springer – także w sposób pozytywny.

IMG_20160316_215857„Księga zachwytów” to zapis podróży Springera po całej Polsce w poszukiwaniu najciekawszej nadwiślanskiej architektury. Książka jest doskonałym architektonicznym przewodnikiem, zawierającym zdecydowanie najbardziej interesujące budynki powstałe w naszym kraju w przeciągu ostatnich 100 lat. Jak mówi zresztą sam autor – książka powinna być traktowana właśnie jako przewodnik, który pomaga odkrywać otaczające nas budynki, często pokazując nam ich głębszą historię, ułatwiając tym samym tak istotne tło ich powstania.

Tytuł książki może być jednakże mylący. „Księga zachwytów” nie jest publikacją, która zawiera tylko i wyłącznie przykłady wspaniałej architektury. To zbiór zawierający przykłady architektury przede wszystkim ciekawej, zwracającej na siebie uwagę; niekoniecznie natomiast uważanej dziś za „piękną”.

Pozycja jest porywająca – ciężko oderwać się od jej czytania, więc lepiej nie zaczynać czytania nie mając dłuższej chwili czasu na lekturę. Doskonałe teksty są uzupełnione zdjęciami opisywanych budowli, których moim zdaniem mogłoby być w książce więcej, by móc trochę dłużej się nimi pozachwycać.

Tytuł: „Księga zachwytów”
Autor: Filip Springer
Wydawca: Agora SA
Miejsce i rok wydania: Warszawa, marzec 2016
Format: 165 x 216 mm
Liczba stron: 456 stron
oprawa: twarda

O innych książkach Filipa Springera możecie przeczytać w naszych artykułach: recenzja „13 pięter” oraz „Wanny z kolumnadą”.