Warszawa: Zielony eksperyment na Placu Teatralnym

Duży parking przed gmachem Teatru Wielkiego zamienił się w zielony skwer – niestety tylko na weekend. Władze Warszawy zapowiadają jednak zmiany, nie tylko na Placu Teatralnym.

Przez trzy dni przestrzeń, zajmowana zazwyczaj przez samochody, wypełniła się drzewami, krzewami oraz tysiącami mieszkańców stolicy. Instalacja powstała w ramach Szalonych Dni Muzyki. W poniedziałek udając się na plac zobaczyliśmy jednak tylko ekipy robotników, którzy pakowali do samochodów dostawczych elementy tymczasowego skweru.

Plac Teatralny; fot. E. Lach | UM Warszawa

Plac Teatralny; fot. E. Lach | UM Warszawa

Jest jednak szansa, że weekendowy eksperyment nie zniknie jako wydarzenie w historii i poniesie za sobą pozytywne skutki. W dzisiejszym wpisie prezydent Warszawy na portalu Facebook czytamy o szansie na zmiany na kolejnych warszawskich placach:

Eksperyment na placu Teatralnym powiódł się. Zaproponuję Radzie Miasta zmiany w budżecie tak, aby w przyszłym roku rozpocząć pracę nad zagospodarowaniem kolejnych placów. Pierwszy plac Małachowskiego.

źródło: Hanna Gronkiewicz-Waltz / facebook

źródło: Hanna Gronkiewicz-Waltz / facebook

Plac Pięciu Rogów

Jeszcze przez prawie miesiąc trwa konkurs na zagospodarowanie Placu Pięciu Rogów. Główna nagroda w konkursie wynosi 70 tysięcy złotych oraz do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Kolejne nagrody wynoszą kolejno 50 i 30 tysięcy złotych. Przestrzeń placu ma zachęcać użytkowników do zatrzymania się i spędzania wolnego czasu w jego obszarze. Ruch samochodów miałby w obu kierunkach odbywać się po stronie wschodniej, zaś odcinek w ramach placu funkcjonować miałby w ramach „strefy zamieszkania” z pierwszeństwem ruchu pieszego. Więcej szczegółów w osobnym artykule.