KONKRET: MIESZKANIE – Warszawa, 15-17.10.2015

Jak wyglądają badania dotyczące nowych strategii, gospodarki i technologii dla przyszłości tańszego budownictwa mieszkaniowego w Polsce i w Nowym Jorku? Jaka może być rola architektury w tych badaniach? Podczas warsztatów będziemy mogli zbadać proces powstawania nowych spółdzielni mieszkaniowych i roli, jaką pełni w nich architektura.

KONKRET_Mieszkanie_plakat_lower4

Znajdujemy się w obliczu kryzysu dostępności mieszkań dla każdego. Współczesne budownictwo mieszkaniowe w Polsce prawie całkowicie zdominowane zostało przez produkcję deweloperską, wypierając spółdzielnie, których bogata tradycja międzywojenna została wypaczona okresem powojennym. Po 1989 roku spółdzielnie mieszkaniowe zaczęły coraz bardziej przypominać projekty deweloperskie oparte o twarde prawo zysku degenerując idee dostarczenia tanich mieszkań i powiązanych z nimi funkcji wspólnotowych.

Równolegle można zaobserwować zamieranie “coopów”, czyli kooperatyw w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w Nowym Jorku, niegdyś ostoi wielkich projektów spółdzielczych w Ameryce Północnej. Nowe badania w planowaniu polityki mieszkaniowej są wspierane przez administrację Billa de Blasio, nowego postępowego burmistrza Nowego Jorku. Obie inicjatywy wywodzą się z dobrych intencji. Trudne do uchwycenia reguły rządzące rynkiem ekonomicznym stanowią wyzwanie – jak uniknąć schematu prowadzącego do polaryzacji idealizmu i neoliberalizmu. W jaki sposób nasze działania mogą wykroczyć poza przestarzały podział między teorią (wytwarzanie konceptów) a działaniem (przemiany polityczne), zamiast tkwić w utartych schematach?

Warsztaty, które poprowadzą Srdjan Jovanowic Weiss, architekt i wykładowca kilku najlepszych uczelni amerykańskich, Jakub Szczęsny, autor pierwszego polskiego projektu włączonego do stałej kolekcji Muzeum Sztuki w Nowym Jorku i architekt Dariusz Hyc, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, będą odnosić się do tematu seminarium i projektu studenckiego prowadzonego na Wydziale Nieruchomości Uniwersytetu Columbia.

Ich celem będzie wstępne określenie potencjału powstawania nowych inicjatyw spółdzielczych i związanej z nimi architektury. Czy możemy uniknąć bycia ofiarami spekulacji? Czy jesteśmy w stanie współfinansować mieszkalnictwo wielorodzinne? Czy jesteśmy w stanie współfinansować wielorodzinne projekty budowlane? Jak może wyglądać architektura wielorodzinna nowych spółdzielni? Oto tematy, które otwierać będą drogę do dyskusji na temat możliwych scenariuszy rozwoju mieszkalnictwa w Warszawie, Nowym Jorku i nie tylko.

Warsztaty w Warszawie będą łączyć się tematycznie z seminarium na Wydziale Architektury, Architektura a Nowe Ideologie na Columbia University. Wideokonferencja między dwoma miastami jest planowana na 15 października o 17:00.

Zapraszamy studentów i absolwentów kierunków takich jak architektura, ekonomia, prawo, urzędników, aktywistów oraz wszystkich zainteresowanych kwestią budownictwa spółdzielczego do stworzenia interdyscyplinarnej grupy roboczej. Zapisy przyjmujemy do 12.10.2015 (poniedziałek) pod adresem [email protected]. Prosimy o napisanie kilku słów o sobie i informacji dlaczego temat warsztatów jest dla Państwa ważny w praktyce czy zainteresowaniach.

***

Srdjan Jovanovic Weiss – architekt, mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Wykładowca w Columbia Graduate School for Architecture, Planning and Preservation, twórca NAO i współżałożyciel School of Missing Studies (SMS). Autor Socialist Architecture: The Vanishing Act (z Arminem Linke, 2012), Almost Architecture (2006), Lost Highway Expedition Photobook (wyd. 2007), Evasions of Power: On the Architecture of Adjustment (2011), Inhabiting Everyday Monuments (2014). Projektant takich obiektów jak Villa 62 w Ordos, China (razem z Ai Weiwei’em), Threadwaxing Space, Participant Inc., Swiss Institute Contemporary Art w Nowym Jorku i Slought Foundation Office w Filadelfii. Kurator wystaw. Współpracował z Herzog & de Meuron Architects, Richardem Gluckmanem oraz z takimi artystami jak Jenny Holzer, Robert Wilson i Marjetica Potrč. Doktoryzował się w Goldsmiths Centre for Research Architecture w Londynie. Ostatni project Weissa to Romancing True Power: D20 we współpracy z prof. Niną Kruchchevą. Obecnie pracuje nad książką Architecture of Balkanization: Making of Distinct Capital Cities. www.nao.nyc

Jakub Szczęsny – pracuje na styku architektury, sztuki i dizajnu. Współtwórca Centrali – platformy współpracy, która odpowiadała na bezkrytyczną komercyjną praktykę w polskiej architekturze po 1989. Współpracuje z Bęc Zmianą od 2008, m.in. w  Synchronizacji – projekcie, w którym głos mają architekci poszukujący rozwiązań współczesnych problemów manifestowanych w przestrzeni miejskiej. REDUKCJE, edycja Synchronizacji z 2010 roku była skupiona na współczesnych potrzebach mieszkaniowych i kwestii polityki mieszkaniowej w Polsce. Od 2008 gościnnie wykłada i pracuje w FAU (Sao Paulo), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Bezalel (Jerozolima), New School (Nowy Jork). Najbardziej rozpoznawane projekty Jakuba Szczęsnego to Wy-spa, dom w Podkowie Leśnej oraz Dom Kereta, pierwszy polski projekt z zakresu architektury włączony do stałej kolekcji MoMA w Nowym Jorku.

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / http://www.beczmiana.pl

Partnerzy: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Oddział Warszawski SARP

Patron medialny: Notes.Na.6.Tygodni, urbnews.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej edycji cyklu SYNCHRONIZACJA, poświęconej konkretnym możliwościom wymyślania na nowo relacji na jakich oparta jest organizacja miast. Punkt wyjścia stanowią DZIURY W CAŁYM rozumiane jako dociekliwość i szukanie tych przestrzeni, które trwają na uboczu, pozostają nietknięte przez dynamikę miasta-przedsiębiorstwa. Nawiązanie do tytułu książki Krzysztofa Nawratka „Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji” (wyd. Krytyka Polityczna 2012) nie jest przypadkowe. Edycja pomyślana, jako krytyczny projekt analityczny, nakierowana jest na poszukiwanie KONKRETU, ujawnienie roli architektów, socjologów, polityków, miejskich aktywistów, urzędników oraz mieszkańców w realnym kreowaniu lepszej organizacji przestrzennej i jakości życia. www.synchronicity.pl

Synchronizacja edycja 2015 / Konkret realizowana jest dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawa.

Facebook: https://www.facebook.com/events/1045576202128926/

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.