AKTUALNOŚCI

Bulwary Wiślane najlepszą przestrzenią publiczną

Podczas odbywającego się w Gdyni Kongresu Urbanistyki Polskiej poznaliśmy wyniki konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną 2018. Była to już  dwunasta edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich.

W tegorocznym konkursie o miano najlepszej przestrzeni publicznej rywalizowało ze sobą 25 realizacji. Jury przyznało Grand Prix nagrody w kategoriach miejska przestrzeń publiczna, rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni, nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni, a także wyróżnienia.

Nagrodę Grand Prix zdobyły Bulwary Wiślane w Warszawie od mostu Śląsko Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego projektu RS Architektura Krajobrazu. Za najlepszą miejską przestrzenią publiczną został wybrany teren pomiędzy kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej, Bazyliką Mniejszą pw. św. Antoniego Padewskiego i Rynkiem w Rybniku, którego został zaprojektowany przez toprojekt oraz Dmk Inżynieria Sp. z o.o. Park Stacja-Wisła przy ul. Zabłocie w Krakowie (koncepcja Michał Grzybowski, generalny projektant arch. Wojciech Jakubowski) zwyciężył w kategorii rewitalizowanej przestrzeń publicznej w zieleni. Ostatnim nagrodzonym projektem jest Świątynia Dumania – tematyczny park Archanioła w Ornontowicach autorstwa Calla s.c. i MADO-1.

 

 Wyróżnienia przyznano Bulwarom im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku, Służewskiemu Domu Kultury w Warszawie, Rodzinnemu Parkowi Rozrywki “Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śląskim, Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego PARK 12C w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, terenowi rekreacyjnemu nad Zalewem Mrożyczka w Głownie oraz podwórcom miejskim w Łodzi.