Urbnews.pl

Główna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna od maja ze zmienionym składem

Warszawa

fot. Lemarx / Wikimedia Commons; lic. CC-BY-3.0

Inauguracyjne posiedzenie Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w nowym składzie, połączone z wręczeniem nominacji odbyło się 22 maja 2018 r.

Komisja funkcjonuje na podstawie art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i jest organem doradczym Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego, dotyczących w szczególności: gospodarki przestrzennej, zintegrowanego zarządzania rozwojem przestrzennym, w tym tworzenia instrumentów dla systemu planowania przestrzennego, propozycji i instrumentacji polityki przestrzennej państwa, opiniowania dokumentów planistycznych szczebla krajowego, badań, studiów i programów w zakresie gospodarki przestrzennej, polityki architektonicznej i polityki państwa wobec miast oraz innych tematów, zgłoszonych przez ministra lub organy administracji.

Jak donosi portal oko.press zmiana składu GKUA wiąże się z krytyką specustawy mieszkaniowej. Portal donosi, że wskutek jej krytyki ze składem komisji pożegnali się Anna Rembowicz-Dziekciowska oraz Grzegorz Buczek. Komisja do tej pory zdążyła m.in. wystawić ocenę specustawy mieszkaniowej. Jak ogłaszał wiceminister inwestycji i rozwoju podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej: “Główna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna zajmowała się kilkukrotnie tym projektem, rekomendując dalsze prace nad nim, wskazując zarówno jego wady, jak i zalety.”

Nowy skład GKUA:

Poprzednia zmiana składu miała miejsce w 2016 roku, kiedy to była jeszcze organem doradczym Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Na członków Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej zostali powołani przez Andrzeja Adamczyka, ówczesnego ministra:

  1. Grzegorz Buczek
  2. Krzysztof Chwalibóg
  3. Piotr Gadomski – przewodniczący
  4. dr hab. Mirosław Gdesz
  5. Bartłomiej Kolipiński
  6. Elżbieta Koterba
  7. dr Adam Kowalewski
  8. Grzegorz Piotr Kubalski
  9. Andrzej Olbrysz
  10. dr hab. Tomasz Ossowicz
  11. Andrzej Porawski
  12. Anna Rembowicz-Dziekciowska
  13. dr hab. Krzysztof Skalski
  14. dr hab. Michał Stangel
  15. Mariusz Ścisło

W maju powołany został również nowy zespół doradczy do przygotowania założeń reformy procesu inwestycyjno-budowlanego oraz systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Warto wiedzieć
Komisje urbanistyczno-architektoniczne są powoływane na różnych szczeblach administracji. Na szczeblu województwa marszałek województwa powołuje obligatoryjnie wojewódzką komisję urbanistyczno-architektoniczną. Gminną komisję urbanistyczno-architektoniczną może powołać wójt/burmistrz/prezydent miasta, lecz może również zawrzeć porozumienie z inną gminą by powierzyć pełnienie funkcji organu doradczego gminnej komisji drugiej z gmin. W przypadku braku porozumienia między gminami starosta powiatu może fakultatywnie powołać powiatową komisję urbanistyczno-architektoniczną.
Exit mobile version