Warsztaty planistyczne – „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’ – relacja z wydarzenia

W dniach 8 – 10 kwietnia 2016 roku Gmach Główny Politechniki Warszawskiej gościł wyjątkowe wydarzenie. Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Fundacja Zaczyn zorganizowały warsztaty planistyczne. Ich wyjątkowość polegała na nietypowym doborze uczestników. Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej zorganizowało do tej pory wiele warsztatów urbanistycznych, ale skierowane były one tylko do studentów. W trakcie tych warsztatów oprócz studentów przestrzeń planowali również seniorzy.

Celem warsztatów była identyfikacja barier architektonicznych i zaproponowanie rozwiązań dla przestrzeni przyjaznej starzeniu się. Obszarem, nad którym pochylili się uczestnicy, była ulica Racławicka, znajdująca się w warszawskiej dzielnicy Mokotów.

Pierwszego dnia, po oficjalnym rozpoczęciu i wykładach wprowadzających Dominiki Grylak – jednej z organizatorek z ramienia Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej, dr inż. arch. Agnieszki Labus z Politechniki Śląskiej oraz dr inż. arch. Agnieszki Cieśli z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa uczestnicy zostali podzieleni na grupy i udali się na spacer, w trakcie którego mogli zapoznać się z terenem opracowania i na własne oczy zidentyfikować jego problemy. Było to bardzo istotne, gdyż już od sobotniego poranka zabrali się ochoczo do pracy.

Cały sobotni dzień upłynął grupom na pracy. Początkowo, zanim uczestnicy przystąpili do projektowania, musieli przeprowadzić analizę terenu opracowania, aby dobrze zdiagnozować wszystkie jego „choroby” i potrzeby. Bardzo ważną rolę w tej kwestii odgrywali seniorzy, którzy patrzą na przestrzeń z zupełnie innej perspektywy niż studenci, dostrzegając to, co młodym ludziom często nie przyszłoby nawet do głowy.

Niedziela upłynęła natomiast pod znakiem prezentacji efektów prac uczestników. Każda z 14 grup przedstawiła zebranym swoją koncepcję na zagospodarowanie tego terenu i odpowiadała na pytania Komisji Eksperckiej, która po zakończeniu prezentacji udała się na naradę, aby zdecydować, która z grup powinna zająć pierwsze miejsce.

Najlepszą koncepcję stworzyła wg Komisji Eksperckiej grupa czwarta w składzie:

  • opiekun: Hubert Horynek
  • uczestniczki: Daria Chmielewska, Monika Totczyk, Natalia Bałdyga
  • senior: Henryka Lechnio

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale także wszystkim innym uczestnikom.

Warsztaty planistyczne „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’ pokazały, jak ważne jest współdziałanie ludzi z różnych grup wiekowych w procesie planowania przestrzeni. Seniorzy udowodnili, że nawet na emeryturze można bardzo aktywnie włączać się w działalność społeczną, mieć własne zdanie i pełnym entuzjazmu uzupełniać młode pokolenie.

Galeria zdjęć oraz projekty uczestników warsztatów są dostępne pod tym adresem.

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.