AKTUALNOŚCI

Warszawa: Układ urbanistyczny MDM poza rejestrem zabytków

Minister Kultury uchylił decyzję wojewódzkiego konserwatora o wpisie MDM do rejestru zabytków – poinformowała “Gazeta.pl”. 

MDMMapaMarszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa w Warszawie w rejestrze zabytków znajdowała się od 27 kwietnia tego roku. Wpis miał na celu ochronę walorów socrealistycznego układu urbanistycznego i zespołu budowlanego. Od decyzji konserwatora odwołały się jednak Hotele Warszawskie „Syrena”, Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości Marszałkowska 34/50 oraz Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości Marszałkowska 21/25, które zarzuciły że konserwator nie określił granic zabytku oraz nie podał kryteriów wyodrębnienia terenu z zespołu wszystkich budynków. Z uwagi na pozytywne rozpatrzenie odwołania i uchylenie decyzji przez Ministra Kultury, sprawa ponownie trafiła do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Decyzja o wpisaniu MDM do rejestru zabytków pozwolić miała na skuteczniejszą walkę z nielegalnymi reklamami, nieodpowiednim ocieplaniem budynków czy wymianą stolarki na plastikową. Po decyzji Ministra zostanie ona chwilowo wstrzymana.

Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa powstała na ruinach XIX-wiecznej zabudowy i stanowi jedną z największych realizacji w powojennej odbudowie Warszawy. Dzielnica ta powstała w początkach lat 50. XX wieku w oparciu o socrealistyczne założenie. Centralnym punktem obszaru jest plac Konstytucji.

Wszczęcie postępowania nad wpisaniem MDM do rejestru nastąpiło pod koniec października 2014. Granice terenu objętego wpisem ustanowiono pomiędzy ulicami: Wilczą, Lwowską i Polną, aż do placu Unii Lubelskiej, następnie częściowo Marszałkowską, Litewską i al. Armii Ludowej w kierunku placu Na Rozdrożu. Dalsza granica biegła ulicą Koszykową, aleją Róż, częściowo alejami Ujazdowskimi i ul. Chopina i kończy się na ulicach Pięknej i Kruczej.

autorzy: Wojciech Wojtowicz, Tomasz Nita