Szczeciński Budżet Obywatelski 2017 – wyniki
Szczecin jest ostatnim miastem wojewódzkim, które ogłosiło wyniki głosowania do budżetu obywatelskiego na rok 2017. Mieszkańcy wybrali 13 projektów.
Szczecinianie zgłosili łącznie 206 projektów. Pozytywną weryfikację formalną i merytoryczną, skutkującą znalezieniem się na liście do głosowania przeszło 122 z nich. Projekty zostały podzielone na zadania ogólnomiejskie (39), dzielnicowe duże (47) oraz dzielnicowe małe (36). Wszyscy mieszkańcy Szczecina między 9 a 18 styczna mieli możliwość wskazania po jednym projekcie z każdej grupy. Podobnie jak w poprzednich latach osoby bez szczecińskiego meldunku mogły zagłosować tylko w wyznaczonych miejscach, gdzie musiały się wylegitymować.
W głosowaniu wzięło udział 34 067 mieszkańców, którzy oddali łącznie 94 964 głosy. Tylko 670 osób zdecydowało się wypełnić papierowe formularze do głosowania. Zainteresowanie budżetem obywatelskim było podobne jak w poprzednim roku – wówczas projekty zdecydowało się wybrać 34,9 tys. mieszkańców stolicy województwa zachodniopomorskiego.
Pula budżetu obywatelskiego na rok 2017 wyniosła 7 mln zł. 30% tej sumy zostało przeznaczonych na zadania ogólnomiejskie. Pozostałe 70% zostało podzielone po równo pomiędzy cztery dzielnice. Każda dzielnica otrzymała 1,225 mln zł, wewnątrz nich 80% zapewniono na realizację zadań dużych, a 20% na zadania małe. Zgodnie z regulaminem przynajmniej 1 projekt ogólnomiejski, 4 duże projekty dzielnicowe i 8 dzielnicowych małych ma zagwarantowane wpisanie do budżetu miasta na rok 2017.
W kategorii zadań ogólnomiejskich z 5160 głosami zwyciężył projekt Bukovasport. W rejonie szkoły Jana Pawła II powstanie kompleks sportowy m.in. wyposażony w korty tenisowe, boiska do badmintona, piłki nożnej, bieżnię i plac zabawa. Będzie to także bazę trekkingową i miejsce startowe wycieczek lub wydarzeń sportowych w kierunku Puszczy Bukowej. Poniżej prezentujemy wszystkich zwycięzców:
Zadania ogólnomiejskie
- Bukovasport, 5160 głosów
Dzielnica Północ
- Zadania duże: Park Brodowski Żelechowa – sensoryczny ogród zabaw, strefa sportu i rekreacji, 1517 głosów
- Zadania małe:
- Stacja roweru miejskiego na Duńskiej, 1286 głosów
- Kwiaty w mieście – Przyjaciół Żołnierza, 1145 głosów
Dzielnica Prawobrzeże
- Zadania duże: Fundacja na Rzecz Zwierząt Dzika Ostoja – OŚRODEK rehabilitacji dzikich zwierząt wraz z azylem i funkcją edukacyjną, 3742 głosów
- Zadania małe:
- Rewitalizacja fragmentu parku księdza Alberta Wilimsky’ego w Podjuchach, 3397 głosów
- Różane ogrody w Kijewie, 2380 głosów
Dzielnica Śródmieście
- Zadania duże: równe chodniki dla Szczecina, 959 głosów
- Zadania małe:
- Stacja roweru miejskiego przy TME, 849 głosów
- Inteligentne meble solarne, 799 głosów
Dzielnica Zachód
- Zadania duże: Boisko wielofunkcyjne na Arkonce przy stadionie Arkoni Szczecin, 2968 głosów
- Zadania małe:
- Ścieżka rowerowo-piesza przy Jeziorze Głębokie od strony ul. Ppłk H. Kupczyka mająca umożliwić bezkolizyjne i bezpieczne okrążenie jeziora, 3222 głosów
- Siłownia street workout na stadionie Arkoni Szczecin, 2851 głosów
Podczas głosowania doszło do kontrowersji związanej z projektami dotyczącymi rozwoju systemu roweru miejskiego Bike_S. 17 stycznia operator systemu, firma Nextbike, wysłała do wszystkich użytkowników wiadomości SMS, zachęcające do głosowania na nowe stacje. Decyzja dotycząca dopuszczenia do realizacji projektów została odroczona, zespół ds. SBO będzie analizował sprawę.