AKTUALNOŚCI

Poznaliśmy wizję dla Nowych Jeziorek: warszawski projekt Mieszkanie Plus w konsultacjach

W marcu poznaliśmy zwycięskie projekty w konkursie na wizję modelowego osiedla, realizowanego w ramach programu Mieszkanie Plus na przedmieściach Warszawy. W tym miesiącu rozpoczynają się konsultacje społeczne nad finalnym projektem.

Konkurs sprzed kilku miesięcy zwyciężyły pracownie architektoniczne 22Architekci i AMC Andrzej Chołdzyński, które otrzymały dwa równorzędne pierwsze miejsca w konkursie na projekt modelowego osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie. Jest to 15-hektarowy obszar położony przy granicy stolicy oraz gminy Lesznowola. Inwestycja, która będzie realizowana przez BGK Nieruchomości, zakłada budowę ponad 2,5 tysiąca mieszkań w 19 budynkach.

Karczunkowska Nowe Jeziorki

Wizja osiedla Nowe Jeziorki przy ulicy Karczunkowskiej w Warszawie | źródło: mat. prasowe (BGKN)

Osiedle powstanie przy ulicy Karczunkowskiej. Już dziś w okolicy znajdują się punkty handlowe, a dodatkowo na samym osiedlu planowane są punkty handlowo-usługowe w budynkach. W centralnej części osiedla zachowane ma zostać miejsce na budynki szkoły podstawowej, przedszkola oraz terenów rekreacji realizowanych przez warszawski samorząd.

Dojazd do Nowych Jeziorek zapewnić położony nieopodal przystanek kolejowy Warszawa Jeziorki. Dziś, jednak pomimo lokalizacji w mieście, dojeżdżają tam wyłącznie pociągi Kolei Mazowieckich. Dodatkowo kursują one nieregularnie, co około godzinę. Sytuację poprawić ma linia SKM do Piaseczna, która według planów ZTM pojawić będzie mogła się w formie wydłużenia linii S9, kursującej z Legionowa, przez linię obwodową. Tory linii obwodowej pozostają jednak obecnie w remoncie, trwa również przebudowa układu torowego w Piasecznie oraz w rejonie stacji Warszawa Zachodnia. Po ich zakończeniu oraz dostarczeniu nowych składów dla stołecznego przewoźnika, możliwe będzie zwiększenie częstotliwości kursów.

Przystanek kolejowy Warszawa Jeziorki

Przystanek kolejowy Warszawa Jeziorki | fot. WW

Jak zapewniają władze stolicy projekt wpisuje się w plany miasta:

– Ten projekt jest w pełni spójny ze strategia rozwoju Warszawy i miejską polityką mieszkaniową. W zrównoważonym rozwoju miasta stawiamy na zapewnienie wszystkich niezbędnych podstawowych funkcji w zasięgu pieszego dojścia. Dlatego projekt osiedla Nowe Jeziorki obejmuje również budowę szkoły, przedszkoli, żłobka, przestrzeni sąsiedzkich i podstawowych usług komercyjnych. Miasto jest zaangażowane w ten projekt zarówno koncepcyjnie, jak i w zakresie wsparcia realizacji inwestycji

– zaznacza Piotr Sawicki, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

W najbliższych tygodniach zorganizowane zostaną konsultacje społeczne przeprowadzone przez Fundację Skwer Sportów Miejskich. Odbędą się podczas nich spotkania, mające doprecyzować szczegóły projektu powstającego osiedla. W ramach konsultacji odbędą się również warsztaty, które dadzą możliwość wyrażenia potrzeb i oczekiwań związanych z nową inwestycją, a także wywiady z mieszkańcami oraz przedstawicielami lokalnych samorządów i miejscowych ośrodków sportu i kultury. Na ich podstawie opublikowane będą wytyczne dotyczące projektowania przestrzeni wspólnych osiedla Nowe Jeziorki.

Dwa otwarte spotkania dla wszystkich zainteresowanych odbędą się 19 lipca i 5 września w Centrum Sportu i Rekreacji w Mysiadle.