AKTUALNOŚCI

Tutorial QGIS: 8. Wtyczki

QGIS, chociaż jest programem zasługującym już na miano funkcjonalnego i profesjonalnego, nie zawsze dostarcza nam wszystkich narzędzi, z pozoru bardzo użytecznych w codziennej pracy. Z pomocą przychodzą tzw. wtyczki, dzięki którym w szybki i prosty sposób możemy zwiększyć przydatność naszego oprogramowania.

Zacznijmy od wyjaśnienia istoty wtyczki (plug-in) – to nic innego jak napisane fragmenty kodu, które zostają umieszczone w sieci. Każdy użytkownik może je łatwo pobrać i zainstalować rozszerzając tym samym funkcjonalność oprogramowania. Jest to bez wątpienia główna zaleta oprogramowania typu open source, jakim jest QGIS.

Wtyczki wraz z ich opisem można znaleźć w repozytorium QGIS pod adresem: http://plugins.qgis.org/plugins/. Przeczytacie tam również informacje o najpopularniejszych i najczęściej pobieranych wtyczkach. Obecnie jest ich w zasobach aż 368.

Najbardziej popularne wtyczki to:

wtyczki

Teraz krótko o samym instalowaniu wtyczek z poziomu programu QGIS. Krótko – bo to naprawdę operacja trwająca kilka sekund.

Funkcje zarządzania wtyczkami znajdziecie w pasku menu:

pasek

Następnie pojawi się Menadżer wtyczek:

menadżer wtyczek

Możecie teraz wyszukiwać nowe wtyczki, a następnie je instalować. Użytkownik posiada również możliwość sprawdzenia dostępności aktualizacji do zainstalowanych już wtyczek na swoim komputerze. My od jakiegoś czasu używamy wtyczki Table Manager, sprawdzimy czy dostępna jest już jej aktualizacja:

aktualizacja

Odnaleźliśmy aktualizację, teraz będziemy mogli używać nowej wersji tej wtyczki. Przejdźmy jednak do głównego tematu, czyli instalowania nowych wtyczek. W pasku w górnej części okna wpisujemy interesującą nas nazwę wtyczki – dla przykładu Group Stats.

instalowanie gs

Wtyczka zostaje odnaleziona, widzimy także jej krótki opis. Klikamy na przycisk „Zainstaluj wtyczkę” w prawym dolnym rogu. Po dosłownie sekundzie wtyczka znajduje się już w narzędziach QGIS:

gs w pasku

I to wszystko, czynność niezwykle prosta. Oczywiście, aby zainstalować pożądaną wtyczkę, musimy posiadać wiedzę o ich dostępności i zastosowaniu. Jednak warto poświęcić część czasu na prześledzenie opisów wtyczek na stronie internetowej twórców QGIS, lub na przeglądanie dyskusji na forach GIS. Bez wątpienia wtyczki wpływają na rozwój funkcjonalności QGIS, a nam pracuje się o wiele łatwiej!