Sekwana na nowo

Wielkie zmiany czekają nabrzeża Sekwany w Paryżu, Rouen i Hawrze. Aż 20 miejsc przejdzie kompleksową przemianę.

Zaniedbane okolice nad Sekwaną zyskać mają drugie życie. Projekt „Réinventer la Seine” wykorzystuje różne potencjały, które stwarza obecność rzeki w mieście. W centralnych częściach Paryża, Rouen i Hawru przekształcenia opuszczonych, zniszczonych czy niezagospodarowanych miejsc dotyczyć nie tylko wielofunkcyjnych przestrzeni publicznych organizowanych na nabrzeżach czy w rejonach śluz, czy powstawania nowych budynków uzupełniających miejską tkankę. Jednym z terenów jest m.in. teren dawnej oczyszczalni ścieków w Ivry-sur-Seine. Główną zasadą ma być różnorodność zastosowań i powstrzymanie segregacji funkcji.

Drugą stroną, zdecydowanie mniej spektakularną architektonicznie jest wykorzystanie funkcji transportowej Sekwany. Część z 41 miejsc w projekcie wskazanych jest do rozwoju funkcji przemysłowych, tak by wykorzystać zalety żeglugi śródlądowej.

Częścią „Réinventer la Seine” był również konkurs architektoniczny, w którym nagrodzono 20 prac. Dla tych projektów podjęto już pierwsze działania mające na celu realizację zaproponowanych wizji. Pierwszą nagrodę przyznano pracowni SO-IL, która projektowała w okolicy Port de l’Arsenal. Architekci zaproponowali stworzenie linearnego parku nad wodą, trzech nowych placów czy publicznych basenów a także przestrzenie usługowe. Wprowadzona zostanie także nowa zabudowa, wpisująca się w Haussmanowski układ. W innych częściach Paryża powstaną m.in. publiczne ogrody i przestrzenie dla sztuki. W Rouen zrealizowany ma być waterfornt z hotelem i mieszkaniami a w Hawrze m.in. zrewitalizowany zostanie stary hangar.