Polscy deweloperzy pobili rekord Guinnessa na największy domek dla owadów

 Inicjatywa Polskiego Związku Firm Deweloperskich Eco Avengers zbudowała 150 domków i zaangażowała niemal 70 firm deweloperskich. Wszystko po to, aby choć trochę zwiększyć bioróżnorodność w naszych miastach. Największy dom dla owadów zbudowany przez deweloperów oficjalnie pobił rekord Księgi Rekordów Guinnessa.

Ogłoszenie rekordu na największy domek dla owadów

Jak to się zaczęło?

W czerwcu 2019 roku Polski Związek Firm Deweloperskich powołał zespół ekspertów ds. ekologii, których zadaniem było wypracowanie ekologicznych rozwiązań dla branży deweloperskiej. To bardzo ciekawa inicjatywa promująca dobre praktyki dla sektora w dużej mierze mającego wpływ na tworzenie przestrzeni naszych miast. Więcej informacji dostępnych pod adresem https://ecoavengers.pzfd.pl Warto zapoznać się również z wydanym przez organizację eko-przewodnikiem. Zaangażowanie i edukacja ma sens i została doceniona nie tylko przez eko entuzjastów. 

Pobity rekord Guinnessa

 Dotychczasowy rekord został ustanowiony w Wielkiej Brytanii, a sam dom mierzył 81,26 m3. Po konsultacji z edukatorem przyrodniczym badającym owady – Igorem Siedleckim okazało się, że jeden wielki dom stwarza wiele zagrożeń, takich jak rozprzestrzenianie się chorób wśród owadów lub ich wzajemne zwalczanie się. Projektanci domu architekt Paweł Wołejsza i Igor Siedlecki wpadli więc na pomysł modułowej konstrukcji, która z jednej strony pozwoli kształtować bioróżnorodność w wielu regionach Polski, a z drugiej – umożliwi prawidłowy rozwój owadów. Księga Rekordów Guinnessa wymagała szczegółowej dokumentacji, raportów specjalistów, a także precyzyjnych dowodów pobicia rekordu.

Premiera w przestrzeni publicznej

22 maja na Bulwarach Wiślanych w Warszawie powstał największy dom dla owadów na świecie o objętości 89,37 m3. Dom został skonstruowany ze 150 mniejszych domków, które następnie stanęły na terenie inwestycji deweloperskich w całej Polsce, a także w miejskich parkach w Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku i Wrocławiu. Domki stoją w otoczeniu zieleni i łąk kwietnych i… są pełne lokatorów!

Domek dla owadów w Krakowie

Dwa lata temu jako PZFD powołaliśmy do życia zespół Eco Avengers – grono specjalistów z różnych dziedzin, którzy wspólnie mieli wypracować ekologiczne standardy dla branży deweloperskiej i przyczynić się do stopniowej, ale znaczącej zmiany w projektowaniu inwestycji deweloperskich. W 2020 roku wydaliśmy Ekoprzewodnik – od dewelopera do ekobohatera, który trafił do wszystkich naszych członków. Zmiany ogromnie cieszą. Większość firm wprowadza już ekologiczne i zielone rozwiązania, prawie wszystkie planują je w przyszłości. Budowa największego domu dla owadów miała za zadanie nie tylko zwiększyć bioróżnorodność w miastach, ale i przypominać całej branży i każdemu z nas, żeby z każdą inwestycją być bardziej eko – komentuje Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD i założyciel grupy Eco Avengers. 

Domek na terenie inwestycji Hammermed Nieruchomości

Polski Związek Firm Deweloperskich  jest największą i najbardziej wpływową organizacją  branży deweloperskiej, która od  niemal 20 lat  reprezentuje  interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej.

Rekord można zobaczyć również na oficjalnej stronie pod tym linkiem: https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/430241-largest-insect-hotel-house