Pokaz filmu: The Pruitt-Igoe Myth, Warszawa, 21.11.17

Dokument poświęcony modernistycznemu osiedlu Pruitt-Igoe w St. Louis. Kompleks wybudowano w latach 1952–1955 według planu Minoru Yamasakiego i zgodnie z ideałami Międzynarodowego Kongresu Architektury Nowoczesnej CIAM, dotyczącymi urbanistyki i architektury mieszkaniowej. Okazało się jednak, że idealne w swoich założeniach osiedle  bardzo szybko podupadło.  Wśród wysokościowców z wielkiej płyty szerzyła się przestępczość i wandalizm, a wiele mieszkań opustoszało. Osiedle zostało wyburzone w 1972 roku w sposób planowy. Zdjęcia z wyburzania i eksplozji obiegły świat, a wydarzenie stało się symbolem porażki i końca epoki modernizmu.


Program filmowy towarzyszący wystawie Mariana Bogusza inspirowany jest jego autorskim projektem — Międzynarodowym Osiedlem Artystów — prezentowanym na wystawie w Zachęcie. Zrekonstruowany na potrzeby ekspozycji, powstawał w obozie Mauthausen, gdzie artysta został osadzony w czasie wojny. Ten wizjonerski plan zakładał powstanie modernistycznego osiedla-pomnika zbudowanego na zgliszczach nazistowskiego obozu. Projekt bazował na przedwojennych ideach awangardowych, opierał się na idei pracy kolektywnej, braku rywalizacji oraz integracji wszystkich dziedzin życia, w tym sztuki i nauki.

W ramach przeglądu filmów dokumentalnych towarzyszących wystawie przywołujemy kilka innych przykładów międzynarodowych realizacji modernistycznych wizji architektonicznych i ich losów.

Pierwszy film poświęcony będzie słynnemu osiedlu Puritt-Igoe w St.Louis, którego zburzenie stało się symbolem upadku idei modernistycznych. Kolejno przywołamy filmowo osiedle Hansaviertel w Berlnie, zbudowane na gruzach miasta i zaprojektowane przez takich architektów jak: Alvar Aalto, Walter Gropius czy Oscar Niemeyer.

Poprzez pryzmat kilku krótkometrażowych filmów dokumentalnych, zarówno archiwalnych, jak i współczesnych, przyjrzymy się powstałej na wojennych ruinach brutalistycznej dzielnicy Barbican w Londynie oraz jej mieszkańcom.

Ostatni film poświęcony będzie przedsięwzięciu Ordos 100 — niezrealizowanemu projektowi Ai Weiweia oraz grupy architektów Herzog & de Meuron — który zakładał stworzenie w Mongolii osiedla idealnego na bazie planów artystów, włączających w projekt m.in. sto willi autorstwa stu najwybitniejszych pracowni architektonicznych na świecie.

21 listopada 2017 | 18:00
Zachęta Zachęta | sala multimedialna (wejście od ul. Burschego) | wstęp wolny

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.