AKTUALNOŚCI

Książka: Dejan Sudjic – „Kompleks Gmachu”

Czy architektura może być jednym z narzędzi działania politycznego? Co jednocześnie łączy Hitlera, Hussajna i amerykańskich prezydentów? Odpowiedź jest prosta – zamiłowanie do architektury. I chodzi tu o architekturę monumentalną. Tę, która da im nieśmiertelność, odciśnie trwałe piętno i będzie stanowić ich dziedzictwo.

IMG_20151129_074229

Deyan Sudjic, znany teoretyk architektury, postanowił wyjaśnić, w jaki sposób rządzący za pomocą budynków oraz organizacji przestrzeni na nas oddziaływują. Autor w ciekawy sposób opisuje także rolę, jaką architektura spełnia w ich prywatnym życiu. Pokazuje, że stają się oni niewolnikami swoistego „kompleksu gmachu” – siły, która każe im pozostawić po sobie trwałe piętno w przestrzeni.

Autor zwraca także uwagę na swoistą więź która pojawiała się między zleceniodawcą a architektem – często stawały się one wieloletnimi, skomplikowanymi więziami, które miały duży wpływ na finalny wygląd tworzonego budynku. W każdym z kolejnych rozdziałów autor ukazuje architekturę jako jeden z elementów politycznej propagandy, trafnie działającej zarówno w rękach dyktatorów – zaczynając od Hitlera i jego planów stworzenia stolicy świata, Stalina i jego spuścizny w przestrzeni wielu miast, czy Saddama Hussajna i jego ogromnych inwestycji, jak i w rękach demokratycznych polityków (m.in. prezydentów USA czy Francji, którzy za wszelką cenę chcą tworzyć architekturę wybitną – nawet jeśli nie ma ona ekonomicznego uzasadnienia).

Książka daje ciekawy, inny obraz architektury naszych miast – pokazuje, że nie wszystkie budowle powstają w skali i formie dopasowanej do ich przeznaczenia, a do potrzeb i pragnień ich pomysłodawców…


Autor:
Deyan Sudjic
Tytuł oryginalny:
Edifice Complex: The Architecture of Power
Tłumaczenie:
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Projekt graficzny:
Kuba Sowiński
Wydawca:
Fundacja Centrum Architektury
2015
Seria wydawnicza:
Fundamenty
Liczba stron:
400
Oprawa:
Miękka

Książka jest dostępna w sklepie bęc zmiana.


Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Centrum Architektury. 

CA-1_coupe

Centrum Architektury to fundacja zarejestrowana w Warszawie w 2011 roku. Powstała z potrzeby rozwijania i popularyzacji wiedzy o architekturze.

Architektura dotyczy wszystkich – i projektantów, i użytkowników, zatem:
– trzeba rozmawiać o niej i z jednymi, i z drugimi,
– trzeba szukać sposobów na tłumaczenie jej nieprofesjonalistom,
– trzeba dbać o to, by architektura była nie tylko ładna, ale i mądra,
– im więcej wiedzy i rozmowy o architekturze, tym lepsze środowisko, w którym żyjemy.

Organizację, tworzą obecnie trzy osoby, z wieloletnim doświadczeniem w projektach edytorskich, wystawienniczych, edukacyjnych i artystycznych związanych z architekturą, urbanistyką i wzornictwem: Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska.

www.centrumarchitektury.orgfacebook.com/centrumarchitektury