AKTUALNOŚCI

Żory: Od dziś bezpłatna komunikacja miejska.

Całkowicie bezpłatna komunikacja miejska została wprowadzona dziś w Żorach. Każdy, bez względu na miejsce zameldowania będzie mógł korzystać z siedmiu linii autobusowych w obrębie miasta. Będzie to pierwszy taki system w Polsce, gdzie z bezpłatnej komunikacji miejskiej skorzystać będzie mógł każdy. Podobne rozwiązania funkcjonują już w Polsce, jednak wiążą się z pewnymi ograniczeniami.

Pierwsze model bezpłatnego transportu miejskiego wprowadziły podwarszawskie Ząbki. Przyczyną takiej decyzji była mała liczba zameldowanych osób w stosunku do liczby mieszkańców. Od 2011 roku wydawane są specjalne karty dla zameldowanych osób. Zbliżony system wprowadziła niedawno Warszawa, jednak w stolicy dla zameldowanych obowiązują jedynie zniżki w cenach biletów okresowych. Najbardziej znanym przykładem jest 400-tysięczny Tallin. Na początku 2013 roku w estońskiej stolicy zdecydowano na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób w nim zameldowanych. Jest to największe europejskie miasto, które zdecydowało się na taki ruch.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tallinn_Bus_Station.JPG

W Nysie oraz Lesznie za bilety płacić nie muszą osoby z ważnym prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym. W wielkopolskim Gostyniu komunikacja finansowana w 2014 roku będzie z budżetu obywatelskiego co umożliwienie bezpłatnych przejazdów.

Warto wspomnieć, że ostatnio na okres kilku dni bezpłatny transport miejski wprowadzono w Paryżu w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza o czym pisaliśmy w marcu.

Jakie korzyści dla miasta wprowadza brak biletów w transporcie miejskim? W Nysie odnotowano spadek ruchu indywidualnego w centrum miasta. Doświadczenia Tallina czy Ząbek pokazują, że mieszkańcy chętniej meldują się jeśli dostaną zachętę w postaci „darmowego” transportu.