Urbnews.pl

Wyłożenie zmian rzeszowskiego studium

W Rzeszowie trwa wyłożenie do publicznego wglądu sześciu zmian studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Kolejne dwa wyłożenia zaczną się jeszcze w tym tygodniu.

Fragment studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Rzeszowa

Od 16 października do 17 listopada trwa wyłożenie:

Uwagi do powyższych zmian można składać do 8 grudnia 2017 r. Elektronicznie zapoznać można się jedynie z dwoma zmianami studium. Obowiązek publikacji projektu dokumentu w Internecie podczas konsultacji społecznych wprowadziła zmiana ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r., która nie ma zastosowania dla procedur wszczętych przed jej wejściem w życie.

Już 2 listopada rozpoczną się wyłożenia dla dwóch kolejnych zmian, potrwają one do 1 grudnia:

W przypadku tych dwóch procedur termin zgłaszania uwag do projektów mija 22 grudnia.

Rzeszowskie studium nie należy do łatwych w obsłudze – składa się z 58 załączników graficznych oraz 40 załączników tekstowych. Obowiązujący dokument został uchwalony w 2000 roku i od tamtej pory wprowadzane są do niego zmiany. Rada Miasta już 46 razy podejmowała uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zmian.

Stolica województwa podkarpackiego w ostatnich latach 6-krotnie zmieniała swoje granice administracyjne, w rezultacie czego miasto rozrosło się z 53 km kw do ponad 120 km kw. Przyłączenia nastąpiły z gmin: Głogów Małopolski, Krasne, Tyczyn, Boguchwała i Świlcza. W rezultacie na terenie miasta obowiązuje teraz aż sześć różnych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Również w tym roku władze miasta zabiegały o następne poszerzenie granic – całkowite wchłonięcie gminy Świlcza, a także kolejnych fragmentów gmin Boguchwała, Głogów Małopolski i Trzebownisko. Rząd zaopiniował te zmiany negatywnie.

Procedura planistyczna w polskich miastach
Exit mobile version