AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Ściana Zachodnia – Tu było, tu stało 3

25 października 2015 @ 16:00 - 18:00

Darmowy

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na cykl spacerów architektonicznych. Tematem wycieczek będą warszawskie obiekty architektoniczne, które po 1989 roku uległy znacznym przekształceniom. Dotyczy to dobrych i złych realizacji. Tych, które dały budynkom nowe życie oraz tych, których wartość artystyczna została zatarta lub utracona.

Ściana Zachodnia 1935-2015 – to temat naszego kolejnego spaceru, który poprowadzi Grzegorz Mika, architekt, założyciel Warszawski Modernizm 1905 – 1939. Start: niedziela, 25 października 2015 godz. 16. Miejsce zbiórki: róg ulic Wspólnej i Chałubińskiego (obok Hampton).

Współczesny obraz architektury i urbanistyki obszarów pomiędzy Emilii Plater a Żelazną to wynikowa wielu rozpoczętych i przerwanych projektów i przedsięwzięć technicznych z okresu ostatnich 80 lat.
Począwszy od dekady lat 30. XX wieku, zachodnia część Śródmieścia była tematem który powracał w planach rozwoju nowoczesnego centrum Warszawy lat Starzyńskiego, Warszawy Funkcjonalnej tworzonej w B.O.S., Warszawy socrealistycznej, Warszawy normatywów lat “małej stabilizacji” jak i futurystycznej super-struktury epoki budowania “Drugiej Polski”. To również tutaj pojawiły się pierwsze przykłady architektury epoki kapitalistycznej. W stolicy jest tylko kilka miejsc, które przeszły tak głęboką, niemalże całkowitą metamorfozę w ostatnich 25 latach. Współczesna ściana Zachodnia to stal, szkło, beton i duże pieniądze oraz najnowsza, nierzadko kontrowersyjna architektura.

Na spacerze, który prowadzić będzie trasą od Wspólnej do Twardej będzie można poznać wszystkie elementy, które choć chaotycznie zebrane, zawierają w sobie pewien genius loci, ok kilkudziesięciu lat in spe.

Trasa:
Chałubińskiego-Jana Pawła II – Dw. Centralny- Złota- Sosnowa-Sienna- Śliska- Mariańska- Świętokrzyska- Rondo OZN- Jana Pawła/Twarda

Prowadzenie:
mgr inż. arch. Grzegorz Mika, doktorant WAPW, architekt i varsavianista. Twórca i autor strony “Warszawski Modernizm 1905–1939”, współautor tekstów do Stolicy, Skarpy, współautor “MOK”

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/415945811948102/

Organizatorzy:
Tu było, tu stało
Masław Stowarzyszenie

Partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Patroni medialni:

Aktivist
Architektura Murator
Bryla.pl
Gazeta Co Jest Grane
Miesięcznik Stolica
TVP Kultura
Urbnews.pl

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

facebook.com/TuByloTuStalo
maslaw.org.pl

Szczegóły

Data:
25 października 2015
Czas:
16:00 - 18:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław
Email:
tubylotustalo@gmail.com