AKTUALNOŚCI

Wrocław: Twórcy Placu Kościuszki uhonorowani

W poniedziałek odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą zespołowi projektantów Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej we Wrocławiu. W uroczystościach brał udział Zenon Prętczyński, jeden z projektantów KDM.

W 1807 Francuzi wytyczyli na południe od ścisłego centrum Wrocławia największy ówcześnie plac miejski, który stał się perłą miasta. Na Tauentzienplatz powstały wytworne restauracje, hotele, obiekty handlowe oraz kamienice dla elity. Zniszczenia wojenne przetrwały jedynie trzy obiekty: dom towarowy Wertheim (obecnie Renoma), budynek banku oraz hotel Savoy.

Po wojnie zespół architektów z Miastoprojektu Wrocławskiego, pod kierownictwem Romana Tunikowskiego miał za zadanie przywrócić w tym miejscu plac. Na gruzach kamienic w rejonie obecnej ul. Świdnickiej, Piłsudskiego i Kościuszki zaplanowali powstanie pierwszego powojennego kompleksu mieszkaniowego we Wrocławiu. W latach 1954-56 zrealizowano Plac Kościuszki, w stylu socrealizmu, który otoczyły pięciokondygnacyjne budynki o oszczędnych detalach ze stromymi dachami. Plac powstawał w tych samych latach co warszawska Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) i prawdopodobnie stąd zaczerpnięto jego nazwę. Jednak wielu uważa, że to wrocławski plac jest realizacją lepszą, w tym charakteryzuje się większą proporcjonalnością. Wzdłuż ulicy Świdnickiej pomiędzy placem, a ul. Piłsudskiego w parterach utworzono ciąg arkad.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Plac_Ko%C5%9Bciuszki_widok_z_Renomy_fot_BMaliszewska.jpg

Plac Kościuszki wraz z KDM, jako układ urbanistyczny, zostały wpisane do rejestru zabytków oraz zostały objęte ochroną parku kulturowego.