Urbnews.pl

Trójmiasto: Ustawa metropolitalna utknęła w Sejmie

Członkowie pomorskiego zespołu parlamentarnego apelowali w Gdańsku o przyspieszenie prac nad ustawą metropolitalną w Sejmie. Po pozytywnej decyzji Senatu, projekt utknął w izbie niższej parlamentu.

W lutym 2020 roku trzynastu senatorów wniosło projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. We wrześniu senatorowie poparli projekt. W dniu 30 września skierowana została do pierwszego czytania w Sejmie. Sejm nie zajął się jednak projektem.

Członkowie pomorskiego zespołu parlamentarnego apelowali wraz z początkiem lutego o przyspieszenie prac. Według szacunków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, który zrzesza samorządy zainteresowane w powołaniu metropolii, dodatkowe fundusze mogłyby sięgnąć nawet 200 mln zł rocznie. Finansowanie metropolii zapewniać mają składki z gmin wchodzących w skład metropolii, wspomożone przez 5 proc. z podatku PIT zebranego wśród mieszkańców gmin tworzących metropolię, które będzie przekazywane z budżetu centralnego do budżetu metropolii.

Związek metropolitalny służyć mógłby ułatwieniom i dodatkowym możliwościom w planowaniu inwestycji (w tym transportowych), koordynacja planowania przestrzennego, zapewnianiu połączeń autobusowych i kolejowych, adaptacji do zmian klimatycznych czy wspólnej promocji miast i gmin.

Naukowcy za związkiem

Popieramy inicjatywę utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim i apelujemy o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy uchwalonym przez Senat RP

– piszą w liście otwartym przedstawiciele polskiego środowiska naukowego. Pełna jego treść pod tekstem. Podpisało się pod nim 31 profesorów i doktorów habilitowanych z uczelni w całym kraju.

LIST+OTWARTY+

PiS był przeciw ustawie metropolitalnej

Przyjęta jeszcze za kadencji rządu PO-PSL ustawa metropolitalna zakładała istnienie kilkunastu związków. W warunkiem miała być liczba ludności równa co najmniej 500 tysięcy osób. Miały one powstać 1 lipca 2016 roku. Choć ustawę przyjęto, to Rząd w nowej kadencji, pod przewodnictwem Beaty Szydło, nie wydał do kwietnia 2016 roku rozporządzenia określającego tryb postępowania ws. składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Kilka miesięcy później Sejm przyjął przygotowany przez MSWiA projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Osobne propozycje dal każdego regionu są efektem tych decyzji. Następowały już próby powołania łódzkiego związku metropolitalnego. Własny związek metropolitalny promowali również posłowie i radni z Wrocławia.

Exit mobile version