Piramidy znają wszyscy

Piramidy znają wszyscy. Zapewne wielu także wie po co zostały zbudowane. Jednak ilu z nas, wiedzionych ciekawością, pragnęło dowiedzieć się o nich czegoś więcej? Są to przecież jedne z najważniejszych pomników światowej architektury.

Piramida „Człowiek boi się czasu, a czas piramid”, te słowa najlepiej oddają charakter przemijania. Z jednej strony człowiek, istota słaba, podatna na działanie czasu, a z drugiej piramidy, coś co pozwoliło człowiekowi myśleć o nieśmiertelności. Aby rozmawiać o piramidach, należy najpierw pochylić się nad samym określeniem. „Pyramis” – słowo oznaczające stożkowe bochenki egipskiego chleba. Skąd piramida? Tak jak większość doskonałych rzeczy, budowle te były i są nadal wynikiem ewolucji. Początkowo grobowce lokalizowane były w ziemi. Z czasem powstawały nadbudowy, tzw. mastaby, a w końcu ustąpiły ostrosłupom o podstawie kwadratu. Można powiedzieć także, że piramida to brama do zaświatów, skąd faraon miał spoglądać na podwładny lud. Ludzie wierzyli, że budując piramidę zapewniają spokój sobie i swojemu przywódcy. Faraonowi nie wystarczyło wybudowanie piramidy niewielkich rozmiarów. Najważniejszym było stworzyć coś o czym nikt jeszcze nie pomyślał, coś co pozwoli zapisać się w historii na zawsze. Jedynym zachowanym do naszych czasów cudem starożytności jest piramida w Gizie mająca około 4500 lat . Wybudowana została na płaskowyżu nad współczesnym Kairem. Wielkością dorównuje 6 boiskom futbolowym. Co ciekawe budowla ta była największa na świecie przez okres 4000 lat. Dopiero rewolucja przemysłowa pozwoliła na wybudowanie większych i donioślejszych budynków. Szacuje się, że do budowy tej piramidy zużyto ponad 2 miliony wapiennych bloków, z których każdy ważył około 2,5 tony. Łączna ilość wapienia wykutego na jej potrzeby to około 2760 tys. m³. Warto dodać, że prace utrudniały prymitywne narzędzia, a na placu budowy nierzadko dochodziło do śmiertelnych wypadków (np. przez przygniecenie). Historycy twierdzą, że budowa trwała 20 lat. Prosta matematyka pozwala oszacować, że średnio co godzinę wznoszono ok. 11,4 bloku, przy nieustannej pracy w dzień i w noc. Praca przy budowie piramidy była formą spłaty podatku dla państwa, dlatego pozyskanie robotników nie stanowiło największego problemu. Organizacja pracy była bardzo rozbudowana. Zdziwienie wzbudza fakt, że pracowników administracyjnych było prawie 10 razy więcej niż pracowników fizycznych, razem około 25 000. Wszyscy ci robotnicy mieszkali w wioskach wybudowanych specjalnie dla nich.
Wysokość: 146 m
Bok kwadratu: 233 m

W dzisiejszych czasach piramidy przeżywają renesans odpowiadając na zapotrzebowania współczesnego świata. Piramidy w Teksasie kryją największe na świece zamknięte lasy tropikalne, akwarium oraz muzeum kosmosu. Piramidy w Tennessee to gigantyczne areny sportowe. W piramidzie w Michigan mieści się zarząd Stillcase Company – symbol współczesnego przedsiębiorstwa. Szklana piramida znajduje się także na przeciwko Luwru w Paryżu. Hotel Luxor to jedna z największych piramid świata. Niższa od Chufu od zaledwie 30 m (jedyne na świecie windy poruszające się po skosie). Na zachodzie Stanów Zjednoczonych piramidy stały się domami zwykłych śmiertelników. Ponieważ wnętrze ogrzewa słońce, są bardzo ergonomiczne

Opracowano na podstawie:
Broniewski T., „Historia architektury dla wszystkich”, str. 33-35
„Zrozumieć piramidy”, Discovery World
„Architektoniczne kolosy”
 Autorem powyższego tekstu jest Jarosław Brajewski