Urbnews.pl

Krajowa Polityka Miejska 2030 przyjęta

W czerwcu przyjęta została Krajowa Polityka Miejska 2030. Dokument diagnozuje najważniejsze wyzwania rozwojowe miast i ich obszarów funkcjonalnych.

W dniu 14 czerwca 2022 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowej Polityki Miejskiej 2030 (KPM 2030). Oficjalna prezentacja odbyła się jednak podczas Światowego Forum Miejskiego (WUF11) w Katowicach.

Podstawowym celem Krajowej Polityki Miejskiej jest długofalowy rozwój miast i ich obszarów funkcjonalnych. Dokument diagnozuje najważniejsze wyzwania rozwojowe miast i ich obszarów funkcjonalnych. Zakres tematyczny wyzwań wpisuje się jednocześnie w debatę europejską i megatrendy rozwoju obszarów zurbanizowanych, których bieżąca analiza pozwala lepiej planować przyszłe działania.

W ślad za wyzwaniami, KPM 2030 formułuje rozwiązania i określa planowane działania administracji rządowej w zakresie prawnym, finansowym oraz organizacyjnym na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i miejskich obszarów funkcjonalnych. Dokument jest jednocześnie służebny wobec władz samorządowych i społeczności lokalnych – wyposaża je w narzędzia i możliwości do sprawczego działania.

Dokument wyznacza sześć celów:

Wyzwania Krajowej Polityki Miejskiej 2030

KPM 2030 wyróżnia kluczowe wyzwania dotyczące miast i ich obszarów funkcjonalnych oraz proponuje priorytetowe kierunki rozwiązań wokół ­kwestii problemów suburbanizacji i ładu ­przestrzennego, współpracy w miejskich obszarach funkcjonalnych oraz wzmocnienia zdolności rozwojowych (także poprzez transformację ­cyfrową), jakości środowiska przyrodniczego w miastach i działań adaptacyjnych wobec zmian ­klimatu, systemów mobilności miejskiej i bezpieczeństwa, zwłaszcza niechronionych uczestników ­ruchu oraz promocji działań na rzecz podnoszenia kapitału społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb ­mieszkaniowych.

Łącznie wyznaczono 11 wyzwań:

Dokument KPM 2030 powstawał dwa lata, teraz czas na wdrażanie

Krajowa Polityka Miejska 2030 powstawała od wielu miesięcy. Oficjalnie zainicjowany został jesienią 2020 r. przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W opracowaniu wyzwań i rozwiązań wykorzystano także efekty prac grup eksperckich prowadzonych przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów, których prace były ukierunkowane na przygotowanie rekomendacji dla krajowej polityki miejskiej i publicznie zaprezentowane na Kongresie Polityki Miejskiej w Katowicach, w czerwcu 2021 r. Już w 2020 roku powstał raport ,,Wyzwania i rekomendacje dla krajowej polityki miejskiej”. Poprzedni dokument przyjęto w 2015 roku.

Skąd potrzeba Krajowej Polityki Miejskiej? Mieszkańcy ponad 950 miast stanowią około 60% ludności Polski. Biorąc pod uwagę także mieszkańców pozostałych terenów podlegających urbanizacji położonych w ich bliskim sąsiedztwie i pozostających z nimi w silnych związkach funkcjonalnych, można mówić o około trzech czwartych ludności kraju, których bezpośrednio i na co dzień dotykają kwestie miejskie. Miasta zajmują łącznie 7,2% powierzchni kraju. Są miejscem koncentracji nauki, usług publicznych i biznesu oraz kreowania rozwoju gospodarczego.

O potencjale krajowych polityk miejskich i możliwościach oferowanych przez nie w zakresie rozwiązywania współczesnych problemów w dziedzinie środowiska, mieszkalnictwa, mobilności i planowania przestrzennego miast oraz innowacji i technologii podczas Światowego Forum Miejskiego WUF11 w Katowicach mówili między innymi minister Grzegorz Puda oraz wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która jest pełnomocnikiem rządu ds. WUF11.

Krajowa Polityka Miejska 2030 nie mogłaby powstać bez współpracy z samorządami i organizacjami samorządowymi, takimi jak Związek Miast Polskich czy Unia Metropolii Polskich. Swój wkład przy tworzeniu tego dokumentu mają też środowisko naukowe i badaczy rozwoju miast, aktywiści i liderzy lokalnych społeczności miejskich, a także organizacje społeczne takie jak Kongres Ruchów Miejskich

– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Spotkanie to doskonała okazja do podziękowania tym wszystkim, którzy zaangażowali się w prace nad stworzeniem Krajowej Polityki Miejskiej 2030

– powiedziała podczas spotkania w ramach WUF 11 w Katowicac

Wdrażanie Krajowej Polityki Miejskiej 2030 w Polsce opiera się na dwóch filarach:

Już wkrótce w szerszym gronie będziemy dyskutować na temat wdrażania Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Sukces planowanych rozmów i działań będzie w największej mierze zależał od współpracy i dalszego zaangażowania resortów i samorządów

– dodała wiceminister.

KPM_2030

Exit mobile version