Forum Mieszkaniowe 2022. Zrównoważone mieszkalnictwo.

W dniach 26-27 października odbyło się Forum Mieszkaniowe organizowane przez Fundację Habitat for Humanity Poland. Była to już dziewiąta edycja tego wydarzenia. Było to również szczególne wydarzenie ze względu na fakt, że Fundacja obchodziła swoje 30. urodziny.

Problemy mieszkaniowe to obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań w Polce. Kryzys mieszkaniowy towarzyszy nam od lat, a w ostatnim czasie stał się odczuwalny niemal dla każdego – rosnące stawki czynszów, ograniczone możliwości pozyskania kredytu na zakup mieszkania i rosnące stopy procentowe, wysokie koszty energii i ogrzewania dotykają niemal każdego.

„Fundacja Habitat for Humanity Poland od lat nie tylko jest na pierwszej linii i wspiera osoby zmagające się z trudnościami, ale również wypracowuje rozwiązania systemowe w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej. A sytuacja jest naprawdę bardzo trudna. Wydarzenia ostatnich dwóch lat: wybuch pandemii koronawirusa, eskalacja wojny w Ukrainie, nadchodzący kryzys energetyczny mocno wpłynęły na temat mieszkalnictwa” – podkreśla Katarzyna Przybylska, Dyrektorka ds. Rzecznictwa Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Forum Mieszkaniowe było znakomitą platformą do wymiany doświadczeń i dyskusji między władzami publicznymi, przedsiębiorcami, ekspertami, akademikami oraz organizacjami pozarządowymi poszukującymi rozwiązań na temat najbardziej nurtujących problemów mieszkaniowych. W Forum udział wzięli również udział przedstawiciele międzynarodowych agend i organizacji pozarządowych działający w Polsce w związku z napływem osób z Ukrainy.

W tym roku uczestnicy Forum Mieszkaniowego debatowali m.in. nt.:

  • Adaptacji pustostanów na potrzeby mieszkaniowe oraz o międzysektorowym modelu remontów pustostanów;
  • Kształtowaniu polityki mieszkaniowej, społecznej oraz przestrzennej w kraju i jednostkach samorządowych;
  • Wpływie celów zrównoważonego rozwoju na kształtowanie się miast;
  • Społecznych Agencjach Najmu;
  • Sposobach finansowania inwestycji mieszkaniowych w Polsce;
  • Kryzysie energetycznym i rozwiązaniach na nadchodzącą zimę;
  • Wykorzystaniu idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego w inwestycjach mieszkaniowych;
  • Partycypacji społeczeństwa w tworzeniu miejsc do mieszkania;
  • Innowacjach dla społecznego mieszkalnictwa.

Wszystkie panele, które miały miejsce można obejrzeć na oficjalny kanale organizacji pod linkiem. Niebawem relacja z wydarzenia.

____________________________________________________

Fundacja Habitat for Humanity Poland działa w Polsce od 30 lat na rzecz ograniczenia ubóstwa mieszkaniowego. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat z inicjatyw rzecznictwa publicznego oraz zgłaszanych przez Fundację poprawek do przygotowywanych przepisów dotyczących mieszkalnictwa skorzystało 690 tysięcy osób.

Habitat for Humanity Poland

www.habitat.pl

www.facebook.com/HabitatPL/