Dom modelowy Mieszkanie Plus – wyniki konkursu

Cztery nagrody równorzędne zostały przyznane w konkursie architektonicznym na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus.

Wyniki konkursu, rozpoczętego w marcu, przedstawiono w piątek w Katowicach. Do pierwszego etapu zgłosiło się kilkaset pracowni. W drugim etapie znalazło się 12 najlepszych wizji dla inwestycji przy ulicy Korczaka w Szopienicach, gdzie w ramach programu Mieszkanie Plus ma powstać 500 mieszkań. Jednym z warunków postawionych przed architektami był wymóg zaprojektowania budynków mieszkalnych, których koszt budowy nie przekroczy 2 tysięcy złotych za metr kwadratowy w stanie deweloperskim.

Jury konkursu zdecydowało się o przyznaniu czterech równorzędnych nagród po 35 tysięcy złotych dla czterech najlepszych prac. Nagrodzone prace przygotowały pracownie EMA Studio, S.A.M.I Architekci, Kuryłowicz&Associates oraz architekta Mateusza Herbsta. Dodatkowo siedem pracowni wyróżniono.

Wystawa prac zgłoszonych w konkursie architektonicznym na Modelowy Dom Wielorodzinny odbędzie się od 15 do 24 września w Warszawie w sali wystawowej Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Dobra 56/66. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 września o godz. 18.00.

BGK Nieruchomości planuje również zorganizować konkurs na jednorodzinny dom modelowy.


Wcześniej poznaliśmy wizję dla Nowego Nikiszowca. Ma być to druga z katowickich inwestycji BGK Nieruchomości, realizowana w ramach programu „Mieszkanie Plus” na działce o powierzchni około 5 hektarów przy ulicy Górniczego Dorobku. Osiedle zaprojektowane zostało przez biuro 22 Architekci. Osiedle nawiązywać ma do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca. Na osiedlu znaleźć ma się łącznie ponad 500 mieszkań. Jego realizacja zakończona ma zostać na za 2,5 roku.

Obecnie w ramach Mieszkaniu Plus realizowane są inwestycje w Białej Podlaskiej, w gminie Jarocin, w Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu.