Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Polityka mieszkaniowa w praktyce. Przykład Berlina, Paryża i Warszawy

14 listopada 2016 @ 09:00 - 16:00

Darmowy

Polityka mieszkaniowa w Polsce podlegała znacznym zmianom kształtowanym przez wydarzenia historyczne, związane ze zniszczeniami wojennymi i odbudową kraju, pod wpływem przesłanek ideologicznych okresu socjalistycznego, a następnie transformacją systemową i otwarciem na wolny rynek po 1989 roku. Każda z tych zmian w podejściu do polityki mieszkaniowej przyczyniła się do zmian w poziomie i charakterze segregacji mieszkaniowej w Warszawie i jej obszarze metropolitalnym.

W trakcie Konferencji zostaną zaprezentowane aktualne wyniki realizowanego projektu „Segregacja społeczna i izolacja przestrzenna. Polityka mieszkaniowa na obszarach metropolitalnych Warszawy, Berlina i Paryża”. Zostaną omówione współczesne założenia polityki mieszkaniowej Polski, Niemiec i Francji. W Niemczech i we Francji wspieranie różnorodności społecznej jest jednym z podstawowych zadań polityki mieszkaniowej. Celem konferencji będzie więc wskazanie dobrych praktyk dla polityki mieszkaniowej, zwłaszcza w kontekście zjawiska segregacji mieszkaniowej i powstawania enklaw bogactwa i biedy oraz wskazanie rekomendacji dotyczących polityki mieszkaniowej do nowej strategii rozwoju Warszawy – Warszawa 2030.

Według definicji polityką mieszkaniową określa się jako zagwarantowanie funkcjonowania rynku mieszkaniowego przez administrację państwową i jednostki samorządu terytorialnego w strefach, w których są one w stanie zapewnić produkcję budowlano-montażową oraz korygować ewentualne niesprawności tego rynku. Według szerszej definicji polityka mieszkaniowa odnosi się do wszystkich działań państwa, które mają wpływ na funkcjonowanie rynku mieszkaniowego (np. liczba mieszkań, ich cena, stawki czynszu, jakość mieszkań).

Prawo do zamieszkania jest jednym z podstawowych praw obywatela, które zostało usankcjonowane w deklaracjach światowych, regulacjach Unii Europejskiej oraz w ustawodawstwie krajowym funkcjonującym od końca lat 40. XX w. W wielu państwach, w tym również w Polsce prawo do mieszkania zostało zapisane w Konstytucji. W Polsce władze są zobowiązane do prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, przeciwdziałającej bezdomności i wspierania budownictwa socjalnego oraz popierania działań obywateli do uzyskania własnego mieszkania (art. 75 ust.1 Konstytucja RP)

Badania nad rynkiem mieszkaniowym w Polsce dotyczą przede wszystkim przemian okresu transformacji i zmian zachodzących współcześnie. W większości raportów autorzy podkreślają stały niedobór liczby mieszkań i ograniczenia w dostępie do nich osób uboższych oraz brak działań długoplanowych mających przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Kolejnym problemem jest niedobór narzędzi polityki mieszkaniowej zwiększających dostępność mieszkań dla osób średniozamożnych. W trakcie konferencji będziemy więc poszukiwać dobrych praktyk i rozwiązań dla powyższych problemów, korzystając z doświadczeń dwóch metropolii europejskich. Finalnym efektem debaty, będzie materiał który posłuży jako wkład do prac nad strategią. #Warszawa2030.


Konferencja Polityka mieszkaniowa w praktyce. Przykład Berlina, Paryża i Warszawy

14 listopada 2016

Centrum Kreatywności

ul Targowa 56, Warszawa


PROGRAM

8:30-9:00 Rejestracja uczestników

 9:00-9:15 Powitanie gości

9:15-11:00

Sesja 1 Segregacja społeczna a polityka mieszkaniowa w praktyce

9:15-9:35 Segregacja społeczna a izolacja przestrzenna. Polityka mieszkaniowa w wybranych obszarach metropolitalnych Polski, Niemiec i Francji. Studium Warszawy, Berlina i Paryża – dr Anna Grzegorczyk, dr Barbara Jaczewska (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Uniwersytet Warszawski)

9:30-9:45 Polityka mieszkaniowa w Warszawie – Michał Olszewski (Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Urząd m.st. Warszawy)

9:45-10:00 Strategia Berlina 2.0 – Wizja metropolii o zrównoważonym rozwoju – dr Paul Hebes (Senacki Departament Planowania i Urbanistyki, Berlin)

10:00-10:15 Mieszkania uspołecznione dla klasy średniej w obszarze metropolitalnym ParyżaStéphanie Jankel (Paryska Pracownia Urbanistyki (APUR), Paryż)

10:15- 10:30 Rewitalizacja dzielnic mieszkaniowych w obszarze metropolitalnym ParyżaMélina Gaboreau (Wspólnota Gmin Paris-Saclay, Paryż)

10:30-11:00 Dyskusja

11:00 – 11:30 Przerwa kawowa

 11:30-13:30

Sesja II Badania młodych naukowców nad polityką mieszkaniową. Miasta z perspektywy mieszkańców

11:30-11:45 Reprywatyzacja – jedno z kluczowych wyzwań polityki mieszkaniowej w Warszawiedr Magdalena Górczyńska (Instytut Geografii i Przestrzennego zagospodarowania, PAN)

 11:45-12:00 Niezdolność do działania? Zarządzanie nocą w dzielnicy Kreuzberg w Berlinie – Peter Van Gielle Ruppe (Zakład Geografii, Wydział Matematyki i Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Humboldta w Berlinie)

 12:00 -12:15 Polityka mieszkaniowa a proces starzenia się – dr inż. Agnieszka Labus (Wydział Architektury, Politechnika Śląska)

 12:15-12:30 Rozrost przestrzenny miast w kontekście polityki mieszkaniowej – dr Dorota Mantey (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Uniwersytet Warszawski)

 12:30-13:30 Dyskusja

13:30-14:30 Lunch

 14:30-16:00

Panel dyskusyjny: Współczesne wyzwania polityki mieszkaniowej oczami specjalistów. Rekomendacje dla Strategii Rozwoju Warszawy 2030

(Moderator: Prof. Wojciech Dziemianowicz)

 Prof. Marek Bryx (Szkoła Główna Handlowa),

Prof. Andrzej Lisowski (Uniwersytet Warszawski),

dr Irena Herbst (Fundacja Centrum Partnerstwo Publiczno-Prywatnego),

dr Maximilian Mendel (REAS),

Jacek Grunt-Mejer (Urząd m.st Warszawy),

Joanna Erbel (Fundacja Blisko)


Strona internetowa Konferencji

źródło: Polityka mieszkaniowa w praktyce. Przykład Berlina, Paryża i Warszawy

Szczegóły

Data:
14 listopada 2016
Czas:
09:00 - 16:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Strona internetowa:
http://konf-isrig2016.uw.edu.pl/

Miejsce

Centrum Kreatywności
Targowa 56
Warszawa, mazowieckie Polska

Organizator

UM Warszawa
Strona internetowa:
https://www.um.warszawa.pl/