Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

MiastoMovie Łódź

7 grudnia 2019 - 8 grudnia 2019

Darmowy

Festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie regularnie wyrusza w podróż z Wrocławia do innych miejsc w Polsce i inicjuje dyskusje o wyzwaniach dla współczesnych miast. Przed nami weekend 7-8 grudnia 2019 r. w Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, w ramach którego odbędą się projekcje czterech filmów i cztery dyskusje.

Do programu zostały wybrane dokumenty, które pozwalają podjąć różnorodne zagadnienia, wymagające omówienia i przedyskutowania z udziałem różnych środowisk. W zestawie znalazło się miejsce na tytuł o rowerowej codzienności na przykładzie Holandii, portret Bjarke Ingelsa i obserwacja jego biura, opowieść o kryzysie mieszkaniowym w Wielkiej Brytanii, a także dokument o sporach urbanistycznych w Berlinie z lat 90. ubiegłego wieku. Wszystkim projekcjom towarzyszyć będą dyskusje tematyczne.

Wstęp jest wolny, ale dla gwarancji uczestnictwa prosimy o rezerwację miejsc w systemie evenea.pl. Możliwość rezerwacji od 4 grudnia (start rejestracji: 16:00).

7-8 grudnia 2019 | Łódzka Okręgowa Izba Architektów | ul. Północna 12 – Przystanek Architektura

Szczegółowy program przedstawia się następująco:

7 grudnia

16:00 „Why we cycle”, reż. Arne Gielen, Gertjan Hulster, Holandia 2017, 57 min

Dla Holendrów jazda na rowerze jest jak oddychanie. Twórcy dokumentu przyglądają się fenomenowi tego kraju, rozmawiają ze zwykłymi użytkownikami ścieżek rowerowych i specjalistami w dziedzinach zrównoważonego transportu, urbanistyki. Wspólnie próbują odpowiedzieć na pytanie, co stało się przyczyną takiej popularności rowerów. Film z tych badawczo-przyglądających się. Być może właściwe osoby będą potrafiły wyciągnąć z niego właściwe wnioski i zaimplementować je na rodzimym podwórku.

19:00 “BIG Time”, reż. Kaspar Astrup Schroeder, Dania 2017, 93 min

Bjarke Ingels zaczął karierę jako młody chłopak, marząc o tworzeniu kreskówek. Dziś został obwołany przez Wall Street Journal „jedną z najjaśniejszych gwiazd architektury”. BIG Time podąża śladami Bjarke przez pięć lat (2011-2016), w trakcie których mierzy się on ze swoim największym projektem. Zostajemy dopuszczeni do obserwacji całego kreatywnego procesu, który nierzadko wiąże się z mnóstwem kompromisów. Widzimy także, w jaki sposób życie prywatne zaczyna coraz mocniej oddziaływać na architekta. Firma Ingelsa (Bjarke Ingels Group – w skrócie: BIG) dostaje zadanie zaprojektowania i wybudowania jednego z wieżowców, mających zastąpić wieże World Trade Center, które runęły 11 września 2001 r. na Manhattanie. Bjarke tworzy budynek, który zmieni linię dachów Nowego Jorku, jednocześnie borykając się z problemami zdrowotnymi. Film oferuje widzom kameralne spojrzenie na innowacyjnego i ambitnego duńskiego architekta, uznawanego coraz powszechniej za geniusza.

8 grudnia

15:00 „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy”, reż. Paul Sng, Wlk. Brytania, 2017, 82 min

Dla niektórych „kryzys mieszkaniowy” oznacza odrzucenie wniosku o adaptację poddasza. W przypadku innych jednak – utratę domu. To pełnometrażowy dokument, który bada systemowe porażki prowadzące do chronicznego niedoboru mieszkań w Wielkiej Brytanii.

Film skupia się na zaniedbaniach i wyburzeniach osiedli domów komunalnych w całej Wielkiej Brytanii. Bada też, jak państwo współpracuje z sektorem prywatnym, niszcząc wspomniane osiedla, by na ich miejscu wybudować mieszkania niedostępne dla większości społeczeństwa.
„Wywłaszczenie” jest historią ludzi walczących o swoje wspólnoty, wierzących, że mieszkanie to prawo człowieka, a nie luksusowe dobro.

18:00 „Do kogo należy miasto?”, reż. Hans-Christian Post, Niemcy 2017, 54 min

Film mierzy się z berlińskimi sporami architektonicznymi, których historia sięga początku lat 90. Film zadaje pytania kluczowe, nie tylko dla Berlina, ale dla wszystkich miast, dotkniętych rozłamem i poważnymi zmianami: czy realne jest zbudowanie nowej, atrakcyjnej tożsamości miasta przy jednoczesnym zapewnieniu ekonomicznego rozkwitu? Czy można tego dokonać bez uszczerbku na funkcjach, jakie spełnia, i potrzebach mieszkańców? Jaka jest w tym wszystkim rola architektury i urbanistyki? Czy miasto może pozostać miastem dla wszystkich, czy jego przeznaczeniem jest zostanie tworem ekskluzywnym?

wydarzenie na Facebooku

Szczegóły

Start:
7 grudnia 2019
Koniec:
8 grudnia 2019
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce

Łódzka Okręgowa Izba Architektów
Północna 12
Łódź, łódzkie 91-420 Polska
+ Google Map
Telefon:
725-488-715
Strona internetowa:
http://lodzka.iarp.pl/

Organizator

Wrocławska Fundacja Filmowa
Telefon:
664 084 949
Email:
wrocff@wrocff.com.pl
Strona internetowa:
http://www.wrocff.com.pl/