Urbnews.pl

Tutorial ArcGIS: 4. Warstwy

W poprzednim tutorialu omówiliśmy sposoby przechowywania danych przestrzennych. Podczas pracy w aplikacji ArcMap wszelkie dane zaimportowane do projektu wyświetlane są jako warstwy (Layers). Dotyczy to zarówno danych wektorowych, rastrów jak i wszelkich danych pozyskiwanych z Internetu (serwisy WMS, WFS). Warstwa sama w sobie nie jest plikiem (choć nie zawsze), jest jedynie prezentacją zawartości pliku, który stanowi jej źródło. To za ich pomocą jesteśmy w stanie tworzyć kompozycje mapowe, dopasowując wyświetlanie obiektów do naszych potrzeb.

Jak powstają warstwy? Jak już zostało wspomniane we wstępie, każdy plik zaimportowany do projektu automatycznie tworzy nową warstwę. Użytkownik nie musi przeprowadzać żadnych dodatkowych operacji. Usunięcie warstwy powoduje usunięcie danych z projektu, ale nie usunięcie całego pliku. Warstwy możemy także wyłączać, jeżeli w danej chwili ich nie potrzebujemy lub jeśli reprezentowane przez nie treści mają charakter wyłącznie pomocniczy.

Listwa warstw, które obecnie zawierają się w naszym projekcie, znajduje się w lewej części okna programu, w tabeli zawartości (Tabel Of Contents). Przy nazwie każdej warstwy obecne są dwie ikonki. Pierwsza z nich służy do zwijania bądź rozwijania symboliki danej warstwy, a więc sposobu wyświetlania danych. Druga ikona informuje nas, czy warstwa jest włączona (prostokąt ze znaczkiem), wyłączona (pusty prostokąt) lub czy brakuje dla niej źródła (czerwony wykrzyknik z boku). Ostatni przypadek ma miejsce wtedy, gdy plik, do którego odwołuje się warstwa, zmienił swoją nazwę lub lokalizację. Wówczas poprzez właściwości warstwy należy ponownie nadać właściwą ścieżkę dostępu do pliku, o czym przeczytacie w dalszej części instrukcji.

Większość operacji, które wykonywane są na warstwach, nie wpływają na zawartość danych. Nie dotyczy to oczywiście trybu edycji oraz tabeli atrybutów, które są bezpośrednio powiązane z plikiem źródłowym. Sposób wyświetlania tych samych danych w jednym projekcie może być zupełnie odmienny w innym projekcie, bowiem informacje o symbolice przechowywane są w aktualnym projekcie ArcMap, a nie w pliku shape bądź w geobazie.

Istnieje jednak możliwość wyeksportowania warstwy wraz z całą jej symboliką do pliku o rozszerzeniu .lyr. Dzięki temu każdy, kto podczyta ten plik, będzie oglądał dane w identyczny sposób. Oczywiście należy pamiętać o pliku źródłowym, warstwa nie zawiera w sobie żadnych danych, dlatego przy ewentualnym przenoszeniu bądź kopiowaniu pliki nie powinny być rozdzielane.

Przejdźmy teraz do możliwości, które oferują warstwy. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na nazwę warstwy pojawia się menu z wieloma opcjami. Pokrótce omówimy najważniejsze z nich:

Właściwości warstwy stanowią zbiór jej najważniejszych cech. Po wybraniu tej opcji pojawia się okno z wieloma zakładkami, za pośrednictwem których przechodzimy do ustawień poszczególnych cech. Aby dobrze omówić niektóre z własności warstwy, przyjrzyjmy się im z bliska.

Rys. . Ogólne własności warstwy.

Rys. . Źródło warstwy.

Rys. . Wyświetlanie warstwy.

Rys. . Symbolizacja warstwy.

Rys. . Etykiety warstwy.

Omówione powyżej własności warstwy pozwalają na wykonanie wielu operacji, które znacząco ułatwią pracę w aplikacji ArcMap bądź umożliwią rozbudowanie istniejącej bazy danych. Przede wszystkim jednak, dają one możliwość stworzenia w pełni funkcjonalnego i dopracowanego projektu, który oprócz ładnych kolorów będzie zawierał wiele przydatnych informacji.

Exit mobile version