Sztokholm: Opłaty na obwodnicy przynoszą efekty

Od początku roku mieszkańcy rejonu sztokholmskiego płacą większe opłaty za wjazd do centrum miasta. W styczniu wprowadzono także opłatę za samo poruszanie się po odcinku obwodnicy w rejonie wyspy Kungsholmen.

Essingeleden jest zachodnim odcinkiem obwodnicy Sztokholmu, położonym na wyspach Kungsholmen, Lilla i Stora Essingen, a zarazem drogą o największym natężeniu ruchu w całej Szwecji. Dziennie arterią położoną w okolicy osiedli mieszkaniowych porusza się ponad 130 tysięcy pojazdów, co doprowadza do powstawania częstych zatorów drogowych.

Strefa płatnego wjazdu do centrum Sztokholmu | źródło: Transportstyrelsen

Strefa płatnego wjazdu do centrum Sztokholmu | źródło: Transportstyrelsen

Od czasu wprowadzenia opłat liczba samochodów zmniejszyła się o ponad 10 tysięcy dziennie. Zauważalnie zmniejszyły się korki, ruch jest płynniejszy, podróż w kierunku południowym skróciła się o 5-7 minut – wylicza Birger Höök główny projektant wprowadzenia opłat wokół Sztokholmu. Rezultaty te przyniosą również zmiany w zachowaniach społeczno-ekonomicznych. Niektórzy eksperci twierdzą, że działania te mogą przyczynić się nawet do zmniejszenia bezrobocia.

Opłata za przejazd Essingeleden pobierana jest między 6:30 a 18:30, jej wysokość uzależniona od pory dnia i waha się od 15 do 30 koron. Roczne przychody z funkcjonowania opłaty szacowane są 350 milionów koron szwedzkich. Zyski wykorzystane zostaną do rozwoju transportu publicznego (władze zapowiedziały budowę 20 km linii metra) a także nowej zachodniej obwodnicy – 18 z 21 km planowanej drogi znajdzie się w tunelu.