Nie olewamy miasta. MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo.

Firma KOŁO, Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział we Wrocławiu, Samorząd Studencki Architektury, oraz Muzeum Architektury zapraszają na debatę pod hasłem:

Nie olewamy miasta. MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie siła oddziaływania małych form urbanistyczno-architektonicznych.

Gośćmi debaty będą:

Piotr Fokczyński ­– architekt miasta Wrocław;
Michał Majewski – projektant, architekt, współzałożyciel Stowarzyszenia Soda i wydawnictwa Unpubleashed;
Mikołaj Smoleński – architekt, projektant, autor ubiegłorocznej instalacji Polegiwacz;
Tomasz Sysło – aktywista, założyciel Instagramers Wrocław, członek grupy inicjatywnej Wyspa Słodowa 7.

Prowadzący – Michał Duda

Debata odbędzie się 13 maja (środa), godz. 18.30, Wrocławskie Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

MAKSIspołeczeństwo

W wielu miastach Polski działają Budżety Obywatelskie, dzięki którym mieszkańcy mogą zgłaszać i realizować swoje wizje. Zgłoszone projekty to działania o różnej skali: od budowy chodników po realizację terenów sportowo-rekreacyjnych czy bezpiecznych tras rowerowych (Rowerowy Wrocław 269 stał się hitem WBO 2014). We Wrocławiu obok budżetu partycypacyjnego działają też oddolne stowarzyszenia i grupy miejskich aktywistów, których wspólnym celem jest tworzenie miasta na nowo np. Podwórko!, Akcja Miasto, Wyspa Słodowa 7. Zwiększa się również liczba wydarzeń będących platformą do dyskusji o kondycji współczesnego miasta i kierunku jego rozwoju jak np. festiwal MIASTOmovie:wro!

MIKROarchitektura

Pod koniec 2013 roku nad skwerem za wrocławską galerią BWA Dizajn zawisła Aureola czyli świetlna instalacja Jakuba Szczęsnego (Centrala). Centrala (również Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis) jest współautorem takich inicjatyw jak np. Skwer Sportów Miejskich na Bemowie czy 7YS, które są często wynikiem prac warsztatowych. W lecie 2014 przy wrocławskim Muzeum Architektury w ramach projektu Archibox stanął Polegiwacz. Przestrzenna instalacja projektu Mikołaja Smoleńskiego okazała się nie tylko drewnianą konstrukcją do polegiwania, ale przede wszystkim miejscem spotkań Wrocławian w sezonie wakacyjnym.

Stowarzyszenie Soda to grupa aktywnych zawodowo, młodych architektów, dizajnerów i projektantów, którzy swoje działania skupiają wokół architektury, urbanistyki oraz sztuki użytkowej. Działający w stowarzyszeniu Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski rozpoczynają właśnie prace w kole naukowym Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a ich projekty brały udział m.in. w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS oraz w głosowaniach WBO.

W ubiegłorocznym referendum poświęconym terenom niedziałającego od 2008 berlińskiego lotniska Tempelhof aż 64% mieszkańców miasta opowiedziała się za publicznym parkiem, a przeciw zabudowaniom na tych terenach. Głosowanie poprzedziły oddolne inicjatywy mające na celu wyznaczyć nowy kierunek rozwoju dla tego miejsca m.in. berlińskie biuro Raumlabour było autorem tymczasowych interwencji jak np. Junipark, The Knot czy Ja! Tempelhof.

źródło: SARP Wrocław
To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.