Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

„Wspólna nie znaczy niczyja” – Konferencja Urzędu Miasta Poznania i Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji

20 października 2015 - 22 października 2015

Przestrzeń publiczna to nie tylko wspólne użytkowanie miejsc publicznych, ale także nieodzowne, wspólne dbanie o ich kondycję, wizerunek i przyszłość. W sytuacji, gdy ma ona nierówną konkurencję w postaci zręcznie finansowanych, urządzonych i zarządzanych przestrzeni wielkich, miejskich galerii handlowych, ta wspólnota starań, znajdując się w defensywie, potrzebuje zaangażowania jak najszerszych środowisk społecznych i dziedzin życia, a także wzajemnie powiązanych, uzupełniających i podtrzymujących się, celowo ukierunkowanych działań dla zachowania wspólnego dobra.

Jednocześnie, a może i dlatego, częste problemy występujące w przestrzeni publicznej, nieraz nawet niewielkie z uwagi na przedmiot i obszar, ale znaczące skutkami dla całego lub części organizmu miejskiego, przez długie lata nie są rozwiązywane a nawet dostrzegane.

Wyżej wymienione fakty występujące w przeróżnych formach w większości naszych miast oraz ich znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa, są inspiracją Konferencji „Wspólna nie znaczy niczyja” Poznań 2015. Stąd wziął się pomysł na jej przeprowadzenie w postaci warsztatowego studium przypadku zarówno z udziałem nauki (referaty, prezentacje), jak i praktyki (prezentacja dobrych praktyk, warsztaty w zespołach roboczych) przy ich wzajemnej współpracy (wymiana doświadczeń).

Konferencja Poznań 2015 jest kontynuacją działań na rzecz przestrzeni publicznej przeprowadzonych przez Miasto Poznań w latach 2008 (Seminarium); 2009 (Konferencja, Założenia Karty Przestrzeni Publicznej) oraz wspólnie ze Stowarzyszeniem Forum Rewitalizacji w 2014 r. (projekt edukacyjny Wspólna nie znaczy niczyja). W intencji organizatorów, Konferencja ma być także kolejnym krokiem w podtrzymywaniu i rozszerzaniu partnerstw związanych z rewitalizacją.

Atrakcje: Oprócz interesującego programu, organizatorzy starali się zapewnić uczestnikom konferencji pobyt w ciekawych wnętrzach urbanistycznych parku historycznego na Ostrowie Tumskim i Śródce oraz w historycznych i nowych wnętrzach architektonicznych: dawnej Akademii Lubrańskiego, obecnie Muzeum Archidiecezjalnym (2006); w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci (2012); w dawnej Śluzie Tumskiej, obecnie Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania (2014) i dawnej kanonii, obecnie restauracji Galeria Tumska (2015). Wszyscy zgłoszeni uczestnicy konferencji otrzymają w prezencie książkę wydaną w ramach projektu edukacyjnego przeprowadzonego wspólnie przez SFR i M. Poznań – pt. „Wspólne nie znaczy niczyje, czyli o podwórkach i ulicach coś dla dziecka i rodzica (2014).

Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzenia oraz wypełnienia formularza zgłoszeń.

Szczegóły

Start:
20 października 2015
Koniec:
22 października 2015
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce

Muzeum Archidiecezjalne na Ostrowie Tumskim
ul. J. Lubrañskiego 1
Poznań, Polska
+ Google Map

Organizator

UM Poznań i Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji