Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Warszawianka – Europejskie Dni Dziedzictwa

13 września 2015

WARSZAWIANKA – UTRACONE DZIEDZICTWO?

W ramach 23. Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy mieszkańców Warszawy na tereny Klubu Sportowego „Warszawianka“. Odbywający się tam architektoniczno-sportowy piknik do tegorocznego hasła EDD —„Utracone dziedzictwo“ — doda znak zapytania, pokazując, że choć wiele obiektów sportowej Warszawy zniknęło już bezpowrotnie z mapy miasta, to kompleks Warszawianki wybudowany według projektu znakomitego zespołu Zakładów Artystyczno-Badawczych warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych kryje w sobie jeszcze wiele z pierwotnych idei.

Kompleks sportowy, zaprojektowany w 1954 roku przez Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego, był „poetycko-przestrzennym wykładem o Ziemi, o możliwości koegzystencji Natury i Działalności Człowieka“. To określenie zaprzyjaźnionego z twórcami Warszawianki architekta Oskara Hansena doskonale oddawało istotę projektu, składającego się z przestrzennych form wyrzeźbionych w masywie Skarpy Wiślanej. Formy powstałe z ziemi, zieleni i betonu wchodziły w dialog z zastaną przestrzenią, tworząc wybitne dzieło architektury, integrujące przebywającego w nim człowieka z krajobrazem w skali miasta i kraju.

W trakcie pikniku odbędą się wykłady, debaty i spacery, przybliżające historię i architekturę Warszawianki, wpisujące ją w szerszy kontekst sportowej architektury Warszawy, twórczości legendarnych Zakładów Artystyczno-Badawczych ASP czy historii stołecznego sportu. Rezultatem działań będzie rozpoznanie tych elementów architektury i leżących u jej podłoża koncepcji przestrzennych i plastycznych, które zachowały swoje walory mimo licznych przekształceń terenu, oraz zbudowanie społecznej świadomości projektu, która będzie miała wpływ na planowanej rewitalizacji tych terenów. Wiedząc, że przywrócenie pierwotnego kształtu kompleksu sportowego Warszawianki nie jest już możliwe, przez nasze działania chcemy spowodować, by zastąpiła ją równie dobra architektura, dostosowana do współczesnych potrzeb, ale szanująca pierwotne idee.

ORGANIZATORZY:
Józek Dutkiewicz (Inicjatywa Okolska)
Patrycja Jastrzębska (Tu było, tu stało)
Aleksandra Kędziorek (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Gosia Kuciewicz, Simone De Iacobis (Centrala)

WSPARCIE:
Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
Klub Sportowy Warszawianka
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Narodowy Instytut Dziedzictwa

Szczegóły

Data:
13 września 2015
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce

Warszawianka
Okolska 3A
Warszawa, Polska