Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Społeczne Archiwum Warszawy

6 listopada 2018

Darmowy

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają do udziału w akcji zbierania wspomnień i archiwalnych fotografii do Społecznego Archiwum Warszawy. Wszyscy, dla których to miasto i jego architektura były tłem ważnych, niezapomnianych lub po prostu przyjemnych wydarzeń, mogą dołożyć swoją cegiełkę do tworzonego w pełni oddolnie zbioru zdjęć i opowieści o stolicy.

Społeczne Archiwum Warszawy zaczęło powstawać w 2016 roku i od tego czasu wzbogaciło się o ponad 750 fotografii oraz 100 krótkich nagrań audio. Najstarsze zdjęcia pochodzą z początku lat 30. i pokazują Warszawę dwudziestolecia międzywojennego, najnowsze zaś to lata 2000., czas intensywnych zmian, gdy wiele znanych i lubianych przez warszawiaków budynków nagle zniknęło z pejzażu miasta.

Wszystkie materiały pochodzą od osób prywatnych. Każdy może przekazać posiadane zdjęcia do Społecznego Archiwum Warszawy – mailowo na adres [email protected], na umówionym osobiście spotkaniu, podczas którego wolontariusze wykonają skany odbitek, lub w trakcie specjalnie organizowanych wydarzeń. Zebrane zdjęcia i historie zostaną opracowane przez działaczy stowarzyszenia i opublikowane na stronie http://www.tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum.

– Prowadząc debatę o mieście, skupialiśmy się dotychczas na samych budynkach i wyglądzie przestrzeni publicznej. Prezentowane przez nas zdjęcia przeważnie były wykonywane przez profesjonalnych fotografów, którzy dokumentowali wygląd i ważne wydarzenia w stolicy – tłumaczy Patrycja Jastrzębska, prezes Stowarzyszenia Masław i pomysłodawczyni akcji. – Teraz przyglądamy się Warszawie z perspektywy zwykłych mieszkańców. Chcemy zobaczyć miasto w ich wspomnieniach i obiektywach jako przestrzeń życia i działania. Miasto, które zmienia się cały czas, podobnie jak ludzie z nim związani.

Jesienią organizatorzy akcji planują prezentacje zgromadzonych zbiorów. Będą one okazją do pokazania i omówienia zebranych zdjęć oraz do debaty o zmianach w architekturze Warszawy na przestrzeni lat. Najbliższe odbędą się:

  • 6 listopada o godzinie 19.00 w Klubokawiarni Kicia Kocia przy al. Stanów Zjednoczonych 68,
  • 5 grudnia o godzinie 18.30 w Klubokawiarni Międzypokoleniowej przy ul. Anielewicza 3/5.

Podczas spotkań każdy będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę do Społecznego Archiwum Warszawy. Bezpośrednio przed nimi wolontariusze będą czekali ze skanerem i dyktafonem, żeby na miejscu wykonywać odbitki cyfrowe przyniesionych fotografii oraz nagrywać wspomnienia związane z warszawskimi miejscami i budynkami.

Punkt skanowania zdjęć będzie także działać od 17.00 do 18.00 w Otwartej Kolonii (filia Wolskiego Centrum Kultury) przy ul. Górczewskiej 15 w dniach 15 i 29 listopada – przed wykładami „Sławni wolanie” i „Architektura Warszawy niepodległej” w ramach cyklu „Po woli do woli 8.”.

Więcej informacji na temat Społecznego Archiwum Warszawy można znaleźć pod adresem http://www.tubylotustalo.pl/projekty/232-saw2018 oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawa.

Szczegóły

Data:
6 listopada 2018
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce

Klubokawiarnia Kicia Kocia
Al. Stanów Zjednoczonych 68
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map
Telefon:
Highlights info row image 601 333 811
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/KlubKiciaKocia/

Organizator

Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław
Email:
tubylotustalo@gmail.com