SEMINARIUM EKSPERCKIE
„Specustawa mieszkaniowa a samodzielność planistyczna gminy. Dylematy prawne i urbanistyczne”
Gdańsk, 7 grudnia (piątek) 2018 r.
PRZEDMIOT
Obowiązująca od kilku miesięcy ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (zwana potocznie: „lex deweloper” i „specustawą mieszkaniową”) sieje zamęt, wywołuje wątpliwości, albo i kontrowersje. Z całą pewnością umniejsza rolę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także deprecjonuje centralną instytucję z zakresu prawa zagospodarowania przestrzeni – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym gminy podejmują starania w celu ograniczenia negatywnych oddziaływań tej ustawowej regulacji, w szczególności uchwalając tzw. lokalne standardy urbanistyczne.
Odkładając jednak na bok zarzuty i argumenty pojawiające się w dyskursie publicznym, i emocje, ustalmy gdzie kończą się fakty, a gdzie zaczynają mity. W środowisku prawników, urbanistów, urzędników i deweloperów rozmawiać będziemy o specustawie mieszkaniowej, o jej jakości, o jej skutkach – tych założonych i przypadkowych.
Zapraszamy serdecznie!
RAMOWY PROGRAM
10.00 – otwarcie seminarium i przywitanie gości
10.00-11.00 – debata deweloperów
moderator: Maciej Dzwonnik
11.00-13.00 – panel urbanistów
moderator: dr hab. Iwona Sagan, prof. UG
13.00-14.00 – przerwa kawowa
14.00-16.00 – panel prawników
moderator: Paweł Orłowski
Szczegółowa agenda będzie rozsyłana w nieprzekraczalnym terminie do 15 listopada 2018 r.
RADA PROGRAMOWA
Udział w seminarium mieszkaniowym prosimy zgłaszać na adres: [email protected]
W zgłoszeniu prosimy wskazać ewentualny temat wystąpienia. Decyzje o przyjęciu wystąpienia podejmuje kolegialnie Rada Programowa Seminarium.
Na wszystkie zgłoszenia – bierne, jak i z wystąpieniem – czekamy do 15 listopada.
Udział w seminarium jest odpłatny. Opłata wynosi 100 zł płatne na rachunek bankowy Instytutu Metropolitalnego. Nr rachunku bankowego: 74 2030 0045 1110 0000 0403 7950 (Bank BGŻ S.A.)