AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Miasto to nie firma

30 września 2015 @ 17:30 - 20:00

Darmowy

Film dokumentalny grupy KONTRPLAN i dyskusja o sytuacji mieszkaniowej w Polsce i walce z wysiedleniami.

Wraz z niezależną grupą filmową KONTRPLAN zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego pt. LOKATORZY NA SPRZEDAŻ oraz dyskusję nt. samoorganizacji, budowania wspólnot walki i dostępnych narzędzi prawnych, pozwalających na skuteczną walkę z wysiedleniami.

WSTĘP WOLNY

Doświadczenia kolejnych lat związanych z kryzysem miejskim, objawiającym się między innymi, poprzez wzrastającą ilość wysiedleń, stwarzają konieczność tworzenia sprawniejszej samoorganizacji i współpracy pomiędzy mieszkańcami miast i grupami aktywistów.

Coraz częściej, w wyniku bezpośredniej reakcji na kryzys mieszkaniowy i przymus ekonomiczny całe rodziny zajmują kolejne pustostany, lokatorzy na własną rękę walczą z „czyścicielami kamienic” czy nielegalnymi wysiedleniami. Niestety, nowe ruchy miejskie, których głos jest najbardziej obecny w mainstreamie, zupełnie pomija te kwestie, poruszając się w bezpiecznych ramach neoliberalnej narracji.

Podczas spotkania będziemy podejmować dyskusję o sytuacji mieszkaniowej w Polsce oraz metodach samoorganizacji.

LOKATORZY NA SPRZEDAŻ

Film dokumentalny

Czas trwania: 29:37

Produkcja: niezależna grupa filmowa KONTRPLAN

Film przedstawia historię sprzeciwu grupy mieszkańców kamienicy mieszczącej się przy ulicy Stolarskiej w Poznaniu. Dzięki bezpośredniemu oporowi lokatorów po wielu latach udało się zdemaskować proceder nielegalnych, brutalnych wysiedleni, dokonywanych głównie na zlecenia banków i kamieniczników przez tzw. „czyścicieli kamienic”.

Stolarska jest tylko jednym z przykładów globalnego problemu. Polityka mieszkaniowa, w której lokator jest utożsamiany z towarem i sprzedawany z kamienicą osiągnęła właśnie skrajny poziom dehumanizacji. Wymusza on coraz bardziej radykalne formy obrony — lokatorzy z ul. Stolarskiej postanowili między innymi zamknąć drzwi kamienicy przed pracownikami spółki zawodowo zajmującej się nękaniem mieszkańców. Dzięki ich oporowi Stolarska stała się symbolem walki z tzw. „mafią mieszkaniową” silnie ugruntowaną w państwowych strukturach. W zamyśle autorów filmu moralne oburzenie na krzywdę lokatorów z ul. Stolarskiej uwidacznia ten problem jednak głównym celem jest sprowokowanie szerszej dyskusji i próba zmiany myślenia na temat przyczyn a nie tylko skutków.

źródło: Centrum Kultury Katowice

Szczegóły

Data:
30 września 2015
Czas:
17:30 - 20:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,

Miejsce

Centrum na Mariackiej
Mariacka 10
Katowice, śląskie 40-014 Polska

Organizator

Federacja Anarchistyczna Śląsk
Telefon:
http://www.federacja-anarchistyczna.pl/sekcje-fa/slask
Email:
faslask@riseup.net