Kryzys związany z pandemią Covid-19 skłonił nas aby tegoroczną edycję Europolis poświęcić dyskusji o roli samorządów w zarządzaniu kryzysowym, o mechanizmach skutecznego zarządzania kryzysowego oraz o działaniach prewencyjnych, które mogą pomóc przygotować się samorządom na niespodziewane.
Konferencja Europolis. Miasta naprzeciw kryzysom odbędzie się 28 października 2020 r. Konferencja będzie transmitowana ze studia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, uczestników zapraszamy do rejestracji na wydarzenie online na platformie ZOOM. Zapewniamy również możliwość śledzenia transmisji wydarzenia na Facebooku Fundacji Schumana.
Konferencji towarzyszyć będzie publikacja raportu o zarządzaniu kryzysowym w miastach.
Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie.
Udział w państwowym systemie zarządzania kryzysowego i wdrażanie własnych planów ratunkowych, spustoszenie w budżetach ze względu na spadek wpływów z podatków, reorganizacja usług publicznych i wszystkich obszarów działania, w tym oświaty, ochrony zdrowia, transportu publicznego czy załatwiania spraw urzędowych a także konieczność zapewniania rzetelnej informacji o koronawirusie mieszkańcom – to wpływ pandemii koronawirusa na lokalne samorządy, który mogliśmy obserwować już w pierwszych miesiącach pandemii. W perspektywie długoterminowej skutki pandemii dla funkcjonowania miast będą dużo głębsze, powrót do „normalności” sprzed marca 2020 może okazać się niemożliwy, a spadek jakości życia mieszkańców nieunikniony.
Kryzys związany z pandemią Covid-19 skłonił nas, aby tegoroczną edycję Europolis poświęcić dyskusji o roli samorządów w zarządzaniu kryzysowym, mechanizmach skutecznego zarządzania kryzysowego oraz o działaniach prewencyjnych, które mogą pomóc przygotować się samorządom na niespodziewane. Resilient cities to model rozwoju miast najbliższy tematowi tegorocznej konferencji – odnosi się do odporności miasta na negatywne zdarzenia i umiejętności odbudowy po kryzysie. Dzisiejsze zarządzanie kryzysowe związane z nagłymi zjawiskami, w tym związanymi ze zmianami klimatycznymi, może wkrótce okazać się po prostu zarządzaniem.
Wśród pytań, które sobie stawiamy są: