AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Europolis. Miasta naprzeciw kryzysom

28 października 2020

Darmowy

Kryzys związany z pandemią Covid-19 skłonił nas aby tegoroczną edycję Europolis poświęcić dyskusji o roli samorządów w zarządzaniu kryzysowym, o mechanizmach skutecznego zarządzania kryzysowego oraz o działaniach prewencyjnych, które mogą pomóc przygotować się samorządom na niespodziewane.

Konferencja Europolis. Miasta naprzeciw kryzysom odbędzie się 28 października 2020 r. Konferencja będzie transmitowana ze studia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, uczestników zapraszamy do rejestracji na wydarzenie online na platformie ZOOM. Zapewniamy również możliwość śledzenia transmisji wydarzenia na Facebooku Fundacji Schumana.

Konferencji towarzyszyć będzie publikacja raportu o zarządzaniu kryzysowym w miastach.

Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie.

Udział w państwowym systemie zarządzania kryzysowego i wdrażanie własnych planów ratunkowych, spustoszenie w budżetach ze względu na spadek wpływów z podatków, reorganizacja usług publicznych i wszystkich obszarów działania, w tym oświaty, ochrony zdrowia, transportu publicznego czy załatwiania spraw urzędowych a także konieczność zapewniania rzetelnej informacji o koronawirusie mieszkańcom – to wpływ pandemii koronawirusa na lokalne samorządy, który mogliśmy obserwować już w pierwszych miesiącach pandemii. W perspektywie długoterminowej skutki pandemii dla funkcjonowania miast będą dużo głębsze, powrót do „normalności” sprzed marca 2020 może okazać się niemożliwy, a spadek jakości życia mieszkańców nieunikniony.

Kryzys związany z pandemią Covid-19 skłonił nas, aby tegoroczną edycję Europolis poświęcić dyskusji o roli samorządów w zarządzaniu kryzysowym, mechanizmach skutecznego zarządzania kryzysowego oraz o działaniach prewencyjnych, które mogą pomóc przygotować się samorządom na niespodziewane. Resilient cities to model rozwoju miast najbliższy tematowi tegorocznej konferencji – odnosi się do odporności miasta na negatywne zdarzenia i umiejętności odbudowy po kryzysie. Dzisiejsze zarządzanie kryzysowe związane z nagłymi zjawiskami, w tym związanymi ze zmianami klimatycznymi, może wkrótce okazać się po prostu zarządzaniem.

Wśród pytań, które sobie stawiamy są:

  • Jakich zagrożeń możemy się spodziewać i czy/jak miasta mogą się na nie przygotować?
  • Jak zapobiec lub zminimalizować skutki różnego rodzaju katastrof, w tym katastrof wywołanych siłami natury?
  • Jak w i po sytuacji kryzysowej zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i utrzymanie podstawowych usług?
  • Jak powinna wyglądać współpraca i podział zadań władz centralnych i samorządu terytorialnego? Co trzeba zmienić, aby skuteczniej reagować na takie wydarzenia jak pandemia na poziomie europejskim?
  • Jak znaleźć złoty środek pomiędzy bezpieczeństwem obywateli, a ich wolnościami i poufnością danych w zarządzaniu kryzysowym?
  • Rola kapitału społecznego podczas kryzysu – jak mieszkańcy mogą pomagać w walce z kryzysem?
  • Zarządzanie informacją – jak się komunikować, aby nie wywoływać paniki wśród mieszkańców i walczyć z dezinformacją?

Szczegóły

Data:
28 października 2020
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Strona internetowa:
http://europolis.schuman.pl/

Miejsce

online

Organizator

Polska Fundacja im. Roberta Schumana
Telefon:
22 621 21 61
Email:
poczta@schuman.pl
Strona internetowa:
http://schuman.pl/